Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2017, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.381.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.381.2017.1.AK

podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni w przypadku rozliczeń Wnioskodawcy z kontrahentami w formie potrąceń.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2017 r. (data wpływu 1 września 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni w przypadku rozliczeń Wnioskodawcy z kontrahentami w formie potrąceń jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni w przypadku rozliczeń Wnioskodawcy z kontrahentami w formie potrąceń.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowaną do podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny. Głównym przedmiotem działalności spółki jest działalność leasingowa.

W związku z realizacją umów leasingu Spółka dokonuje zakupów różnego rodzaju maszyn, urządzeń, środków transportu itp., które następnie są oddawane korzystającym na podstawie umów leasingowych. Spółka w comiesięcznych rozliczeniach podatku VAT deklaruje dużą wartość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W tej sytuacji Spółka występuje o zwrot bezpośredni nadwyżki podatku na rachunek bankowy w celu utrzymania bieżącej płynności finansowej i możliwości dalszego rozwoju.

Spółka dokonuje rozliczeń z kontrahentami w formie bezgotówkowej lub w formie potrąceń. Rozliczenia w formie potrąceń polegają m.in. na obniżeniu wartości zobowiązania wobec dostawcy przedmiotu leasingu o wartość wpłaconej przez Leasingobiorcę do tego dostawcy zaliczki na poczet dostawy przedmiotu leasingu. Przyszły klient Spółki (Leasingobiorca), wpłaca na rzecz dostawcy przedmiotu leasingu zaliczkę, w celu zapewnienia dostawcy, że transakcja dojdzie do skutku. Następnie Leasingobiorca, Spółka i Dostawca podpisują trójstronną umowę, na podstawie której Leasingobiorca przekazuje prawa do wpłaconej dostawcy zaliczki na rzecz Spółki. Tym samym, Spółka dysponując prawem do wpłaconej przez Leasingobiorcę zaliczki pomniejsza płatność do dostawcy przedmiotu leasingu o wartość tej zaliczki, a jednocześnie pomniejsza Leasingobiorcy zobowiązania z tytułu opłaty wstępnej lub innych zobowiązań wynikających z umowy leasingu o kwotę wpłaty do dostawcy, która jest przedmiotem cesji na rzecz Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00