Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.12.2017, sygn. 0112-KDIL4.4012.523.2017.1.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL4.4012.523.2017.1.JKU

Podatek od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania naliczonego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi składnikami, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2017 r. (data wpływu 9 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania naliczonego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi składnikami, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu naliczonego odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu mieszkalnego wraz ze wszystkimi składnikami, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Lokatorka zajmuje lokal mieszkalny położony w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej, bez tytułu prawnego.

Nie jest członkiem tut. Spółdzielni. Członkiem Spółdzielni był jej mąż, któremu spółdzielnia przydzieliła ww. lokal na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zgodnie z ówczesnym art. 215 § 2 prawa spółdzielczego, spółdzielcze prawo do lokalu przydzielone obojgu małżonkom lub jednemu z nich w czasie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należało wspólnie do obojga małżonków bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe.

Z uwagi na uporczywe uchylanie się od wykonywania istotnych zobowiązań wobec Spółdzielni, tj. niewnoszenia opłat za używanie przedmiotowego lokalu mieszkalnego Komisja Rewizyjna uchwałą wykluczyła męża lokatorki z rejestru członków.

W wyniku wykluczenia, przysługujące obojgu małżonkom spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasło na podstawie obowiązujących wówczas (w roku 1996) przepisów art. 227 § 1 i § 2 Prawa Spółdzielczego. Uchwała nie została zaskarżona ani w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym, ani sądowym i wobec tego stała się ostateczna. Tym samym stosownie do ówczesnego ww. art. 227 § 2 prawa spółdzielczego, małżonkowie utracili prawo do ww. lokalu mieszkalnego. Ponadto w międzyczasie wzięli rozwód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00