Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.03.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.38.2018.2.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.38.2018.2.KK

w zakresie konsekwencji podatkowych zawarcia transakcji CDS

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2018 r. (data wpływu23 stycznia 2018 r.) uzupełnionym w dniu 15 marca 2018 r. oraz w dniu 20 marca 2018 r. na wezwanie z dnia 16 marca 2018 r. Nr 0114-KDIP2-3.4010.38.2018.1.KK o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych zawarcia transakcji CDS &‒ jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych zawarcia transakcji CDS.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce [dalej: Spółka lub Wnioskodawca] w ramach swojej podstawowej działalności gospodarczej zajmuje się odpłatnym udzielaniem pożyczek pieniężnych osobom fizycznym [dalej: Pożyczkobiorcy] na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim (ustawa z dnia 12 maja 2011 r., Dz. U. 2016 poz. 1528).

Oprócz konieczności spłaty kapitału przez Pożyczkobiorców, z tytułu pożyczek Spółka pobiera od Pożyczkobiorców m in. następujące rodzaje opłat:

  • odsetki kapitałowe od kwoty pożyczki;
  • odsetki za nieterminową spłatę pożyczki;
  • pozaodsetkowe koszty pożyczek:
    • o opłatę za rozpatrzenie wniosku;
    • prowizje za przygotowanie, udzielenie i korzystanie z pożyczek.

Działalność pożyczkowa łączy się z dużym ryzykiem nieotrzymania spłaty pożyczki albo otrzymania spłaty z poważnym opóźnieniem. Jeżeli klient opóźnia się ze spłatą, niezbędne jest podjęcie działań, które mają na celu odzyskanie należnych wierzytelności. Często okazuje się jednak, że mimo podejmowania prób odzyskania należności, dłużnicy w dalszym ciągu nie spłacają pożyczek. W efekcie, pożyczkodawca może utracić nie tylko przychody (np. w postaci odsetek lub prowizji), ale także kwoty pożyczek, które wypłacił wcześniej pożyczkobiorcom w ramach umów pożyczek, co generuje ryzyko utraty płynności finansowej lub ograniczenia akcji pożyczkowej, a w konsekwencji utraty lub ograniczenia przyszłego źródła przychodów poprzez ograniczenie lub uniemożliwienie udzielania pożyczek kolejnym klientom, którym taki podmiot mógłby udzielić finansowania gdyby dysponował niespłaconymi przez dłużników kwotami pożyczek.

W celu zabezpieczenia finansowania swojej działalności gospodarczej i udzielanych pożyczek, Spółka zabezpiecza się przed ryzykiem braku spłaty pożyczek lub opóźnienia w spłacie pożyczek. W tym celu Wnioskodawca zawiera transakcje kredytowych instrumentów pochodnych typu swap ryzyka kredytowego (ang. Credit Default Swap, dalej: CDS) z podmiotem zajmującym się przejmowaniem ryzyka niewypłacalności dłużników [dalej: Przejmujący Ryzyko], Skutkiem zawarcia transakcji CDS jest przeniesienie przez Spółkę do Przejmującego Ryzyko ryzyka niespłacalności pożyczek udzielonych przez Spółkę, w zamian za ustalone wynagrodzenie [dalej: Wynagrodzenie 1] uiszczane przez Spółkę na rzecz Przejmującego Ryzyko. Wynagrodzenie 1 z tytułu zabezpieczenia ryzyka kredytowego jest płacone przez Wnioskodawcę cyklicznie (w miesięcznych okresach rozliczeniowych). Wysokość Wynagrodzenia 1 kalkulowana jest m in. w oparciu o przewidywaną szkodowość portfela pożyczek objętych transakcją CDS. Wypłacone przez Wnioskodawcę Wynagrodzenie 1 stanowi wydatek faktycznie poniesiony przez Spółkę, który jest również właściwie udokumentowany. Jednocześnie Wynagrodzenie 1 wypłacane Kontrahentowi w żadnym wypadku nie podlega zwrotowi na rzecz Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00