Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2018, sygn. 0111-KDIB4.4015.83.2018.2.DK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.83.2018.2.DK

1. Czy w przytoczonym zdarzeniu przyszłym obciążenie hipoteczne należy rozumieć jako ciężar w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn ? 2. Jeśli hipotekę uznamy za dług i ciężar w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn to w jakiej wartości należy uwzględnić ten dług i ciężar: czy w wysokości połowy kredytu pozostałego do spłaty na dzień darowizny, czy może w wysokości kwoty hipoteki ?

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 czerwca 2018 r. (data wpływu 11 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 czerwca 2018 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca wraz z osobą fizyczną zaliczaną do III grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabył w marcu 2014 r. lokal mieszkalny wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej, udziały wynoszące po 1/318 części w nieruchomości stanowiącej niezabudowaną działkę (droga + ogród) oraz udziały po 1/24 części w lokalu użytkowym (hali garażowej), za łączną kwotę 255.000,00 złotych brutto. Udziały w zakupionej nieruchomości wynoszą po połowie (współwłasność w częściach ułamkowych). Na zakup nieruchomości Wnioskodawca oraz drugi właściciel zaciągnęli wspólnie kredyt hipoteczny, za spłatę którego odpowiadają solidarnie. Dla przedmiotowego lokalu mieszkalnego ustanowiono hipotekę do kwoty 390.870,00 złotych na zabezpieczenie wierzytelności banku: o spłatę kredytu udzielonego na podstawie umowy, odsetek umownych od wykorzystanego kredytu, odsetek umownych lub ustawowych należnych za opóźnienie w spłacie odsetek, zapłatę prowizji i opłat wynikających z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań wynikających z czynności bankowej, udzielenie kredytu lub czynności zabezpieczenia spłaty kredytu. W chwili obecnej drugi właściciel zamierza darować Wnioskodawcy podsiadany udział w nieruchomości, tj. 1/2 lokalu wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej oraz udziałem w drodze, ogrodzie oraz hali garażowej. Obciążenie hipoteczne w chwili darowizny będzie znacznie przewyższało wartość rynkową darowanej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00