Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.282.2018.2.WM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu i pożyczek wspólnika spółki cywilnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2018 r. (data wpływu 14 czerwca 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 lipca 2018 r. (data wpływu 23 lipca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu i pożyczek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu i pożyczek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni od sierpnia 2002 r. jako osoba fizyczna prowadziła przedszkole niepubliczne. W ramach tej działalności w 2016 r. rozpoczęła budowę sali dla dzieci oraz łącznika, który miał połączyć nową salę z dotychczasowym budynkiem przedszkola. Z racji tego, że budynek przedszkola był dzierżawiony od jednostki samorządu terytorialnego, budowę sali Wnioskodawczyni zakwalifikowała jako inwestycję w obcym środku trwałym. Aby sfinansować inwestycję, w sierpniu 2016 r. Wnioskodawczyni otrzymała z banku kredyt. W umowie kredytowej bank określił, że celem kredytu jest finansowanie bieżącej działalności (mimo, że środki zostały przeznaczone na budowę). Kredyt udzielono Wnioskodawczyni jako osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Następnie w październiku 2016 r. Wnioskodawczyni zakończyła prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej i jednocześnie zaczęła prowadzić działalność w spółce cywilnej z córką w tym samym zakresie co poprzednia działalność, czyli przedszkole niepubliczne. Całe wyposażenie przedszkola i środki trwałe wykorzystywane w indywidulanej działalności zostały wniesione aportem do spółki cywilnej, w której Wnioskodawczyni została wspólnikiem. Została również podpisana przez spółkę nowa umowa dzierżawy na budynek, w którym prowadzone jest przedszkole. Naliczone odsetki od kredytu, zaciągniętego i przeznaczonego na budowę sali, i zapłacone przez Wnioskodawczynię do momentu wniesienia aportem do spółki, podwyższyły wartość początkową inwestycji. Inwestycja w obcym środku trwałym rozpoczęta przez Wnioskodawczynię w ramach indywidualnej działalności, została wyceniona i wniesiona do spółki. Ponieważ spółka cywilna swoją działalność prowadziła od niedawna, nie mogła uzyskać dofinansowania z banku na dokończenie budowy sali. Dlatego bank przyznał dwie pożyczki tylko Wnioskodawczyni (w marcu i lipcu 2017 r.) jako osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Pożyczki te zostały przeznaczone w całości na dokończenie finansowania kosztów budowy sali. W styczniu 2018 r. zakończono inwestycję, a salę i łącznik przyjęto do środków trwałych spółki jako pozycja Inwestycja w obcym środku trwałym - sala. Kredyt i pożyczki zostały wzięte przez Wnioskodawczynię, więc to ona spłaca odsetki, a nie spółka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00