Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2019, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.438.2018.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.438.2018.1.MM

- Czy sprzedając nieruchomość syndyk powinien wykazać z tego tytułu przychód w imieniu masy upadłości Spółki, czy w imieniu Nabywcy? - Czy syndyk może skorygować skutki podatkowe sprzedaży dokonanej przez Spółkę w 2014 r. poprzez wykazanie kosztów podatkowych z tytułu sprzedaży w wysokości historycznie poniesionych wydatków na wytworzenie nieruchomości?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z 15 października 2018 r. (data wpływu 22 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu oraz kosztów jego uzyskania z tytułu sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2018 r. wpłynął do organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu oraz kosztów jego uzyskania z tytułu sprzedaży nieruchomości wchodzącej w skład masy upadłości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W lipcu 2011 r. Wnioskodawca (dalej także: Spółka) wybudował nieruchomość składającą się z lokali użytkowych oraz garaży wielostanowiskowych. W lutym 2012 r. została wydana decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie ww. inwestycji. Lokale były przeznaczone do sprzedaży oraz pod wynajem. Nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych stanowiąc wyrób gotowy dla Spółki. Spółka w pełni odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur związanych z budową nieruchomości.

We wrześniu 2013 r. Wnioskodawca zawarł umowę deweloperską na sprzedaż jednego z lokali mieszkalnych wraz z czterema miejscami postojowymi zlokalizowanymi w zakończonej inwestycji. Klika dni później sporządzono akt przeniesienia własności. Wydanie lokalu nastąpiło w październiku 2013 r. Wnioskodawca wystawił dwie faktury zaliczkowe na dokonane wpłaty oraz fakturę końcową w dacie podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości. Sprzedaż opodatkowano odpowiednio stawką VAT 8% za lokal mieszkalny oraz stawką VAT 23% za miejsca postojowe. Przeniesienie własności lokalu nastąpiło w formie aktu notarialnego. Nabywcą była osoba fizyczna (dalej: Nabywca). Zapłata za sprzedaną nieruchomość została dokonana jedynie w części. Pozostała kwota nie została uregulowana do dnia dzisiejszego. Ostatecznie nieruchomość została zasiedlona przez Nabywcę i zostały poczynione przez niego nakłady na jej wykończenie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00