Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2019, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.808.2018.1.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.808.2018.1.WH

Prawo do odliczenia i obowiązek korekty na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • nieprawidłowe w zakresie obowiązku dokonania korekty na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku korekty na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest bankiem, polskim rezydentem podatkowym (podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) oraz czynnym podatnikiem VAT. Bank działając na podstawie stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgodnie z przepisami prawa bankowego świadczy za wynagrodzeniem na rzecz swoich klientów szeroki zakres usług finansowych. Bank jest bankiem uniwersalnym i świadczy usługi na rzecz różnych grup klientów. Jednocześnie jest bankiem, który wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami w bankowości - był pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce.

Z uwagi na posiadane doświadczenie, Bank wraz ze swoim głównym udziałowcem zaangażował się w projekt powołania na terytorium Niemiec banku, który zaoferowałby, w pierwszej kolejności klientom niemieckim, innowacyjne rozwiązania bankowości internetowej i mobilnej (dalej: Projekt). W tym celu na terytorium Niemiec została powołana spółka będąca niemieckim rezydentem podatkowym oraz niemieckim podatnikiem VAT (dalej: Spółka), która po uzyskaniu stosownej licencji udzielanej przez niemieckie organy nadzoru miała prowadzić działalność bankową. Bank natomiast zobowiązał się do kompleksowego wsparcia w procesie zakładania tej Spółki i w trakcie rozpoczynania jej działalności operacyjnej, głównie w zakresie przygotowania koncepcji konkretnych produktów, rozwiązań informatycznych, oraz wsparcia procesów operacyjnych, które w przyszłości służyłyby prowadzeniu działalności bankowej.

Z uwagi na doświadczenie Banku oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników, część procesów, w tym w szczególności procesy back Office (funkcje wspomagające podstawową działalność takie jak procesy operacyjne oraz wsparcie IT) Spółki, miały być zlokalizowane w Polsce. W związku z powyższym, po rozpoczęciu Projektu, część zasobów Spółki została zlokalizowana na terytorium Polski. W przyszłości zasoby te miały służyć wsparciu podstawowej działalności bankowej prowadzonej na terytorium Niemiec. Natomiast w fazie wstępnej były wykorzystywane w ramach Projektu do przygotowania Spółki do prowadzenia działalności bankowej. Zasoby te oraz ich działania spowodowały, że na terytorium Polski powstało stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej Spółki dla celów rozliczeń VAT (tzw. fixed establishment).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00