Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2019, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.144.2019.1.KOM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.144.2019.1.KOM

prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione na organizację konferencji w 2018 r. i w latach następnych, z wyłączeniem wydatków poniesionych na zakup alkoholu i usług rozrywkowych (SPA, występy artystyczne, baseny przyhotelowe)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2019 r. (data wpływu 20 marca 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione na organizację konferencji w 2018 r. i w latach następnych, z wyłączeniem wydatków poniesionych tylko na zakup alkoholu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej wydatki poniesione na organizację konferencji w 2018 r. i w latach następnych, z wyłączeniem wydatków poniesionych tylko na zakup alkoholu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o., (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest podmiotem prawa polskiego specjalizującym się w sprzedaży okien dachowych, rolet oraz markiz. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca nie dokonuje czynności zwolnionych od VAT, w związku z czym przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Przy sprzedaży towarów na rzecz finalnych nabywców Wnioskodawca korzysta pośrednio ze wsparcia monterów/dekarzy (dalej: Wykonawcy), którzy instalują towary Spółki u końcowych nabywców. W ramach swojej działalności, Wnioskodawca zasadniczo nie dokonuje sprzedaży towarów (okien, rolet, markiz) bezpośrednio na rzecz Wykonawców. Wnioskodawca nie zawiera żadnych formalnych umów cywilnoprawnych z Wykonawcami. Wykonawcy nie są również pracownikami Spółki, jak i podmiotami współpracującymi z nią na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło. Tym niemniej, wpływ na wyniki sprzedaży Spółki rekomendacji udzielanych przez Wykonawców na rzecz końcowych nabywców towarów Spółki Wnioskodawca ocenia jako wysoki. Wnioskodawca posiada bowiem wyniki ogólnopolskich badań opinii publicznej przeprowadzonych przez niezależne firmy, które potwierdzają, że Wykonawcy mają wpływ na wybór przez konsumentów towarów takich jak oferowane przez Wnioskodawcę (okien dachowych, rolet, markiz). Jako przykład można podać badania przeprowadzone w 2018 r., które wskazują, że ok. 50% klientów planujących montaż okien dachowych podparło swoją decyzję na poradzie dekarzy, a w 60% uczestnikami procesu decyzyjnego w tym zakresie byli wykonawcy budowlani. Z analizy przeprowadzonej przez inną firmę również wynika, że opinie oraz rekomendacje Wykonawców stanowią istotny czynnik decyzyjny przy wyborze okien dachowych. Powyższe badania wskazują ponadto, że wśród znacznej części klientów (około połowy) najważniejszym źródłem informacji o oknach dachowych jest wiedza pozyskana od Wykonawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00