Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2019, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.163.2019.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.163.2019.2.MG

W zakresie skutków podatkowych zwrotu środków zgromadzonych na IKZE.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2019 r. (data wpływu 4 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu środków zgromadzonych na IKZE jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu środków zgromadzonych na IKZE.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2012 r. Wnioskodawczyni na stałe mieszka za granicą w Wielkiej Brytanii. Polskę opuściła, aby kontynuować naukę na wyższej uczelni. W Polsce nigdy nie uzyskiwała dochodów podlegających opodatkowaniu (z tytułu umowy o pracę, zlecenia itp.), dlatego też nigdy nie składała rocznej deklaracji podatkowej. Pierwszą pracę Wnioskodawczyni rozpoczęła i osiągnęła dochody w Wielkiej Brytanii, będąc już rezydentem podatkowym tego kraju (tam od 2012 r. ma miejsce zamieszkania oraz centrum interesów osobistych i gospodarczych).

Konto osobiste w banku Wnioskodawczyni założyła jeszcze przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii w trakcie studiowania w Polsce. Podając swój ówczesny adres zamieszkania w Polsce. Adres ten był adresem rodzinnego domu Wnioskodawczyni w Polsce. To tam przychodziła korespondencja z banku itp. Ponieważ mieszkając w Wielkiej Brytanii kilkukrotnie Wnioskodawczyni zmieniała miejsce zamieszkania i przeprowadzała się do różnych miejscowości, bezpiecznym rozwiązaniem wydawało się pozostawić w systemie bankowym uprzedni polski adres, gdzie Wnioskodawczyni wiedziała, że korespondencję odbiorą osoby zaufane: mama lub siostra, i nie trafi w niepowołane ręce.

W 2016 r. myśląc o zabezpieczeniu własnej przyszłości Wnioskodawczyni otworzyła w polskiej placówce bankowej, Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, nie rozumiejąc w pełni jego natury i procedury opodatkowania dochodu w razie zamknięcia konta przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Przez trzy kolejne lata, Wnioskodawczyni dokonywała regularnych wpłat, w wysokości maksymalnego limitu dla roku podatkowego. W latach kiedy Wnioskodawczyni dokonała wpłat na IKZE (2016, 2017, 2018) Wnioskodawczyni była rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, w Polsce nie osiągnęła przychodów więc nie składała deklaracji rocznych i nie wykorzystała ulg podatkowych wynikających z dokonywania wpłat na IKZE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00