Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.205.2019.2.AJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.205.2019.2.AJ

Sposób prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w transporcie osób.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2019 r. (data wpływu 29 marca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 9 maja 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z prowadzoną działalnością transportową (przewóz osób na trasach międzynarodowych, okazjonalny czyli z adresu pod adres), powziął Pan wątpliwość co do sposobu rozliczania, a konkretnie sposobu wystawiania paragonów fiskalnych. Dotychczas odbywało się to i odbywa w siedzibie firmy. Firma zajmuje się transportem osób do Niemiec. Klient wsiadając do busa ponosi opłatę za przejazd, w niektórych przypadkach opłacony wcześniej. Właściwy dla Pana rozliczeń urząd skarbowy zaproponował, aby zakupił Pan kasy fiskalne i woził je w samochodach. Wskazuje Pan, że wszystkie firmy takie jak Pana, posiadają kasy tylko w siedzibach. Wożenie kas w samochodzie jest nie tylko skomplikowane, ponieważ kasa może być w aucie tylko do granicy kraju, natomiast po przekroczeniu granicy zaczyna się problem, ponieważ wykonuje Pan działalność autami do 3,5 tony (auta osobowe) i na terenie Niemiec nie jest to w żaden sposób uregulowane. Przekraczając granicę zostałby Pan uznany za wykonującego przewóz liniowy, lub że jedzie taksówką skoro posiada kasę w aucie. Na takie auta nie ma zezwoleń w Niemczech, nie posiada taksówki i zezwoleń takich nie posiada. Wiąże się to z ogromnymi karami w wysokości ok. 1.000 euro za każdą kontrolę i posiadanie w samochodzie kasy fiskalnej.

Kolejną propozycją były bileterki kasy na stałe przymocowane w samochodach. To także odpada w Pana przypadku, ponieważ po pierwsze także występuje kasa, a po drugie nie ma Pan stałych połączeń z punktu A do punktu B tak, jak to występuje w PKS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00