Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.360.2019.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.360.2019.1.JM

Wypłata odszkodowania do kwot objętych mechanizmem franszyzy redukcyjnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 23 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania do kwot objętych mechanizmem franszyzy redukcyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania do kwot objętych mechanizmem franszyzy redukcyjnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 2 stycznia 2019 r. zawarł umowę ubezpieczenia (polisa ubezpieczenia Nr ) z A. (dalej jako Ubezpieczyciel). Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna Wnioskodawcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania mienia oraz z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania oraz/lub usługi. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje odpowiedzialność Ubezpieczonego z tytułu czynu niedozwolonego (OC delikt) oraz niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (OC kontrakt).

Zawarta z ubezpieczycielem umowa przewiduje, między innymi, że w odniesieniu do szkód rzeczowych stosuje się franszyzę redukcyjną w wysokości 500 zł. Natomiast w odniesieniu do szkód mających postać czystej straty finansowej stosuje się franszyzę redukcyjną w wysokości 5%, nie mniej niż 2.000 zł.

Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej, obowiązującymi w A. (), użyte określenie franszyza redukcyjna oznacza ustaloną w umowie kwotowo lub procentowo wartość, którą każdorazowo potrąca się od odszkodowania należnego poszkodowanemu z tytułu naprawienia szkody z zastrzeżeniem, że franszyzy redukcyjnej nie potrąca się od odszkodowania za szkodę osobową.

Wnioskodawca zawarł z ubezpieczycielem przedmiotową umowę, w tym celu, aby w przypadku konieczności naprawienia szkody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, np. zalania piwnicy, czy mieszkania z powodu awarii sieci wodociągowej, uszkodzenia mienia, czy innych niedających się przewidzieć i wyeliminować zdarzeń, Ubezpieczyciel pokrywał te szkody poszkodowanym w ramach zawartej umowy ubezpieczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00