Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.226.2020.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.226.2020.1.KO

Prawidłowość korygowania kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 24 lutego 2020 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia .), uzupełnionym pismem z dnia 24 lutego 2020 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości korygowania kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 24 lutego 2020 r. (data wpływu 28 lutego 2020 r.) poprzez złożenie pełnomocnictwa szczególnego oraz dowodu uiszczenia opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce jawnej (dalej: Spółka jawna), która jest komandytariuszem spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa), której wspólnikami są: komplementariusz będący spółką z ograniczoną odpowiedzialnością oraz pozostali komandytariusze: dwie osoby fizyczne. Spółka Komandytowa prowadzi działalność polegającą na sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego oraz prowadzeniu myjni samochodowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa towary, które następnie sprzedaje swoim klientom. W 2019 r. w ramach wkładu niepieniężnego Spółka Jawna wniosła do Spółki Komandytowej zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Jawnej (dalej: ZCP), stanowił zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań służących do prowadzenia działalności w zakresie sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego oraz myjni samochodowej, z wyłączeniem prawa własności nieruchomości wykorzystywanych w działalności. Przedmiotem wkładu w szczególności były wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z funkcjonowaniem i działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także wszelkie należności i zobowiązania zorganizowanej części przedsiębiorstwa według stanu na dzień 30 czerwca 2019 r. Na dzień dokonania aportu ZCP Wnioskodawca był wspólnikiem Spółki Jawnej posiadającym 40% udziału w zyskach i stratach. Następnie do dokonaniu aportu ZCP Wnioskodawca nabył wraz z żoną na zasadach małżeńskiej wspólności majątkowej ogół praw i obowiązków w Spółce Jawnej od innych wspólników Spółki Jawnej, skutkiem czego udział Wnioskodawcy w zyskach i stratach Spółki Jawnej wynosi obecnie 50% i Jego małżonki również wynosi 50%. Spółka Jawna uzyskała w dniu 29 marca 2019 r. indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej Nr 0112-KDIL2-2.4012.87.2019.2.JK, w której Organ jednoznacznie przesądził, że składniki wchodzące w skład aportu wniesionego przez Spółkę Jawną do Spółki Komandytowej należy uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Jawnej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Działalność ZCP polegała na sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego oraz prowadzeniu myjni samochodowej i jest w pełnym zakresie kontynuowana przez Spółkę Komandytową. Po dokonanym aporcie Spółka Jawna zmieniła prowadzoną działalność (jej przedmiot) na wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi, nie prowadzi już działalności handlowej w zakresie, w jakim odbywało się to w ramach ZCP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00