Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.491.2020.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.491.2020.1.MM

W opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca nie odniósł wymiernej i definitywnej korzyści materialnej w związku z opłacaniem przez Bank opłat za zajmowany przez Wnioskodawcę i jego żonę lokal. Tym samym Wnioskodawca nie uzyskał przychodu, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji Wnioskodawca nie miał obowiązku rozliczenia w zeznaniu rocznym za 2019 r. przychodu/dochodu wykazanego przez Bank w informacji PIT-11.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2020 r. (data wpływu 5 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności uwzględnienia w rozliczeniu rocznym za 2019 r. uiszczonych przez bank opłat za lokal jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności uwzględnienia w rozliczeniu rocznym za 2019 r. uiszczonych przez bank opłat za lokal.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Z nieruchomości, która była własnością Wnioskodawcy i jego żony, w której zamieszkują, prowadzona była egzekucja komornicza. W związku z tym, że nie doszło do sprzedaży tej nieruchomości w wyniku pierwszej i drugiej licytacji, Bank X jako główny wierzyciel wpisany na hipotekę złożył wniosek do sądu o przejęcie nieruchomości. W listopadzie 2018 r. sąd przysądził prawo do ww. nieruchomości Bankowi X. W związku z tym faktem Bank stał się właścicielem nieruchomości, w której zamieszkuje Wnioskodawca wraz z małżonką. Od 2019 r. Bank uiszcza do wspólnoty opłaty związane z tą nieruchomością.

Od momentu przeniesienia własności do dnia dzisiejszego Bank nie zwrócił się do Wnioskodawcy i jego małżonki z żadnym żądaniem o zwrot ponoszonych opłat za lokal, jak również nie było żadnego kontaktu, czy propozycji zawarcia jakiegokolwiek porozumienia w tej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00