Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2020, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.352.2020.2.RMA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.352.2020.2.RMA

Rozliczenie zakupów przy użyciu kart paliwowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2020 r. (data wpływu 17 lipca 2020 r.), uzupełnionym w dniu 11 września 2020 r. (data wpływu 17 września 2020 r.) w odpowiedzi na wezwanie nr 0114-KDIP4-1.4012.352.2020.1.RMA z dnia 2 września 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 7 września 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za odpłatną dostawę towarów i prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za odpłatną dostawę towarów i prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11 września 2020 r. (data wpływu 17 września 2020 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Spółka wykonuje przede wszystkim usługi budowlano-montażowe z zakresu izolacji przemysłowych a także przygotowuje na zlecenie konstrukcje z blachy wykorzystywane przy obróbkach blacharskich. Świadczenie usług budowlano-montażowych oraz dostawa konstrukcji z blachy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z prowadzoną działalnością Spółka wykorzystuje różne środki transportu i nabywa do nich paliwa, części eksploatacyjne i inne. W celu uproszczenia rozliczeń z tego tytułu oraz ograniczenia płatności gotówkowych Spółka wykorzystuje tzw. karty paliwowe oferowane przez firmę A w Niemczech (dalej: A). A jest spółką zarejestrowaną jako podatnik podatku od towarów i usług w Polsce i posiada numer NIP. Spółka ta nie posiada natomiast siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Karty paliwowe umożliwiają Spółce bezgotówkowe zaopatrzenie w paliwa i materiały eksploatacyjne na stacjach paliw będących partnerami A. Same karty służą rejestracji transakcji oraz identyfikują posługujący się nimi podmiot jako klienta A.

Wg informacji uzyskanych od A., firma ta zawiera umowy ze stacjami paliw o dostawę paliw i innych towarów, z tym, że paliwo i inne towary są wydawane bezpośrednio klientowi za okazaniem karty paliwowej, wydanej mu przez A. Stacja partnerska A. wyposażona jest w specjalny czytnik kart, w którym po wprowadzeniu okazanej przez klienta karty paliwowej następuje rejestracja transakcji, przez co A zyskuje wiedzę o wszystkich transakcjach. A w miarę konieczności może zablokować kartę i nie dopuścić do dalszych transakcji, np. z uwagi na zaległości płatnicze. Stacja paliw wystawia na A fakturę zbiorczą, obejmującą wszystkie zarejestrowane w danym okresie transakcje dokonane przy użyciu karty, a A z kolei wystawia fakturę na swojego klienta. Wg informacji A, klient uiszcza za dostarczone paliwo cenę, która jest inna niż cena, jaką musiałby uiścić, gdyby nie był klientem A. Wynika to z faktu, iż A przy zawieraniu umowy ze stacjami paliw negocjuje stawki, warunki dostaw oraz terminy płatności, a następnie odsprzedając paliwo swoim klientom proponuje im własne stawki oraz terminy płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00