Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.633.2020.1.MD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.633.2020.1.MD

Czy wydatkowanie środków ze sprzedaży częściowo na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2014 r., częściowo na budowę własnego budynku mieszkalnego zostanie uznane za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2020 r. (data wpływu 3 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W roku 2018 r. Wnioskodawca otrzymał z żoną w darowiźnie nieruchomość, której remont przewyższał wartość, a każdy kolejny rok wpływał znacząco na pogorszenie jej stanu. Wnioskodawca wraz z żoną zdecydowali się ją sprzedać. Wnioskodawca wraz z żoną mają wspólność majątkową. Na dom, w którym aktualnie mieszkają mieli dwa mieszkaniowe kredyty hipoteczne zaciągnięte w 2014 r. Jeden, którego celem było sfinansowanie spłaty kredytu przeznaczonego i wykorzystanego na cele mieszkaniowe, zaciągniętego w innym banku i terminowo spłacanego, na budowę domu metodą gospodarczą i zakup domu w budowie, na nieruchomości położonej w A przy ul. B, a drugi na sfinansowanie zakupu nieruchomości gruntowej położonej w A przy innej ulicy. Oba kredyty Wnioskodawca wraz z żoną zaciągnęli wspólnie i za oba odpowiadali solidarnie. Oba kredyty zaciągnięte były w banku z siedzibą w Polsce, oraz na własne cele mieszkaniowe aktualnie realizowane i do realizacji w przyszłości. Cele wymienionych kredytów z 2014 r. wynikały z umów kredytowych. Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze darowizny nastąpiła w czerwcu 2020 r. Sprzedaż nastąpiła przez obdarowanych będących we wspólności majątkowej, przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży w części został wydatkowany na spłatę dwóch wyżej opisanych kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w 2014 r. Wydatkowanie przychodu ze sprzedaży darowanej nieruchomości nastąpiło w okresie trzech lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż nabytej w drodze darowizny nieruchomości.

Wnioskodawca zamierza również rozpocząć budowę domu ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od daty jej nabycia w drodze darowizny. Nowo budowany dom będzie położony w Polsce. Po spłacie kredytów Wnioskodawca chciałby z żoną zrealizować cel z przeszłości i na spłaconej działce rozpocząć budowę małego domu na ich późniejsze potrzeby jak i możliwości zdrowotne i finansowe. Ze względu na różne czynniki, w tym finansowe, które podczas takiej budowy mogą wystąpić, termin zakończenia budowy i oddania do użytku może trwać dłużej niż trzy lata. Mimo możliwości niezakończenia budowy i braku możliwości szybkiego zamieszkania wydatkowanie przychodu ze sprzedaży darowanej nieruchomości nastąpi w okresie trzech lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż nabytej w drodze darowizny nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00