Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.311.2020.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.311.2020.1.PP

w zakresie zaliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych powstałych w związku z otrzymaniem Pożyczki wydatkowanej na nabycie Nieruchomość do wartości początkowej środka trwałego poprzez skorygowanie wartości początkowej Nieruchomości przyjętej dla potrzeb amortyzacji podatkowej oraz sposobu ich obliczenia

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu 17 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych powstałych w związku z otrzymaniem pożyczki wydatkowanej na nabycie nieruchomości do wartości początkowej nieruchomości przyjętej dla potrzeb amortyzacji podatkowej jest prawidłowe;
  • sposobu obliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych powstałych pomiędzy dniem otrzymania pożyczki na bieżący rachunek walutowy a dniem zapłaty ceny za nieruchomość z rachunku escrow jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia różnic kursowych od własnych środków pieniężnych powstałych w związku z otrzymaniem Pożyczki wydatkowanej na nabycie Nieruchomość do wartości początkowej środka trwałego poprzez skorygowanie wartości początkowej Nieruchomości przyjętej dla potrzeb amortyzacji podatkowej oraz sposobu ich obliczenia.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

() spółka z ograniczona odpowiedzialnością (dalej: Spółka) jest polskim podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Spółka nabyła aktywo o znacznej wartości, tj. nieruchomość komercyjną (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość ta obecnie jest wykorzystywana na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych Nieruchomość stanowi środek trwały podlegający amortyzacji. Cena Nieruchomości została ustalona w walucie euro. Zakup Nieruchomości został sfinansowany przez Spółkę ze środków pieniężnych otrzymanych w związku z podwyższeniem kapitału Spółki oraz w ramach pożyczki (dalej: Pożyczka) udzielonej w walucie euro przez podmiot powiązany (udziałowca Spółki). W dniu 20 marca 2020 r. kwota pożyczki została przekazana na rachunek walutowy Spółki, który służy Spółce do bieżących rozliczeń, tj. regulowania zobowiązań w walucie obcej wobec swoich kontrahentów, jak również do przyjmowania wpłat należności walutowych od kontrahentów (dalej: Bieżący rachunek walutowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00