Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 padziernika 2006 r., sygn. II SA/Po 412/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska /spr./ Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant sekr. sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu w Poznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2006 r. przy udziale sprawy ze skargi L. i R.W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego; o d d a l a s k a r g ę /-/ E.Brychcy /-/ E.Podrazik /-/ A.Łaskarzewska

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia [...] r. Nr [...] na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) nakazał inwestorowi R.W. rozbiórkę ścian osłonowych hali usytuowanej w P. przy ul. [...] (obręb W., działki nr [...] i [...]) wybudowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę. Precyzując wskazał, że nakazowi rozbiórki podlega ściana boczna hali o długości 72,80 m wraz z ławą fundamentową o wymiarach 45 x 90 cm wybudowana w części zachodniej hali usytuowana równolegle do granicy działek [...] i [...] oraz prostopadłe do niej dwie ściany szczytowe hali o długościach 23,32 m i 23,36 m.

W uzasadnieniu decyzji podano, że budowę w/w ścian osłonowych stwierdzono w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych [...] i [...] r. Zdaniem organu na wykonanie tego rodzaju robót budowlanych wymagane jest pozwolenie na budowę. Roboty te polegały na budowie nowych części obiektu budowlanego. Powyższa okoliczność znajduje potwierdzenie w projekcie rozbiórki budynków przy ul. [...] - [...], który został zatwierdzony pozwoleniem na rozbiórkę z [...] r. Projekt ten obejmował rozbiórkę hali bezpośrednio przylegającej do hali, w której wybudowano ściany będące przedmiotem niniejszej decyzji. Z opisu zawartego w projekcie wynika, że obie hale przylegały do siebie i istniało pomiędzy nimi naświetle z kształtowników stalowych. Zostało ono rozebrane w trakcie prowadzenia robót rozbiórkowych zgodnie z wydanym pozwoleniem na rozbiórkę. Również komisja powołana do ustalenia przyczyn i okoliczności katastrofy budowlanej w dniu [...] r. stwierdziła, że przyczyną katastrofy był brak ściany bocznej hali. W tym stanie rzeczy jednoznaczne jest, iż prowadzone roboty budowlane nie są remontem, lecz budową nowych części obiektu budowlanego wymagającą pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00