Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 marca 2008 r., sygn. III SA/Wr 602/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Marcin Miemiec Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant Renata Sawińska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 marca 2008 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Powiatu . z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Powiatu Wałbrzyskiego I. stwierdzono nieważność zaskarżonej uchwały; II. określono, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Wojewoda działając na podstawie art. 85a ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), zwanej dalej w skrócie jako "u.s.p", pismem z dnia [...]. wezwał Radę Powiatu W. do podjęcia uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Powiatu - E. S. w terminie 30 dni, pod rygorem podjęcia zarządzenia zastępczego.

Wezwanie organ nadzoru uzasadnił faktem, że wskazany radny jest Prezesem Stowarzyszenia W. K. K. K. prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia powiatu, tj. najmującego od Powiatu lokal użytkowy w Zespole Szkół Nr 1 w W.. Tym samym, zdaniem Wojewody, radny naruszył zakaz wynikający z art. 25b ust. 1 i 2 u.s.p., co uzasadnia z kolei podjęcie uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego.

Wojewoda wyjaśnił, że szkoła od której najmowany jest lokal, jest powiatową jednostką organizacyjna, a sam lokal stanowi własność Powiatu. Radny, jako prezes wspomnianego stowarzyszenia, zawarł za szkołą umowę najmu lokalu, w którym organizowane są przez Stowarzyszenie zajęcia karate. Za udział w zajęciach pobierane są opłaty, co świadczy o prowadzeniu działalności gospodarczej i zarobkowej z wykorzystaniem mienia powiatu. Co prawda, zdaniem radnego E. S. są to opłacane składki członkowskie członków Stowarzyszenia, a pojęcia "składka członkowska" i "opłata za udział w treningach" są pojęciami tożsamymi, jednak - jak wywiódł organ nadzoru - zgodnie z § 4 Statutu Stowarzyszenia, może ono prowadzić działalność gospodarczą. Klub realizuje swoje cele poprzez organizowanie i prowadzenie sekcji sportowych (§11 pkt 1). Zgodnie z § 12 Statutu Stowarzyszenia, członkowie dzielą się na członków: zwyczajnych, wspierających, honorowych i uczestników. Źródłem powstania majątku Klubu są, m.in. 1) składki członkowskie zawodnicze i inne, 2) dochody z działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00