Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Krakowie z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. III SA/Kr 233/11

Odrzucenie skargi; Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec Protokolant Monika Wójcik po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2012 r. na rozprawie sprawy ze skargi P. P. na decyzję Rektora Uniwersytetu z dnia 21 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie powtarzania roku akademickiego postanawia skargę odrzucić

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2010 r. Nr [...] Dziekan Wydziału [...] Uniwersytetu skreślił P. P. z listy studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia, stacjonarnych, kierunek wiedza [...], specjalność [...] w roku akademickim 2009/10. Jako powód skreślenia z listy studentów Dziekan wskazał nieuzyskanie przez P. P. zaliczenia pierwszego roku studiów w terminie. Organ I instancji wyjaśnił, że P. P. nie spełnił warunków niezbędnych do zaliczenia l roku studiów zgodnie z planem studiów i programem nauczania, tj. nie zdał egzaminów oraz nie uzyskał zaliczeń z przedmiotów w terminie, o którym mowa w § 9 ust. 2 Regulaminu studiów w związku z Zarządzeniem nr [...] z dnia 29 kwietnia 2009 r. Rektora Uniwersytetu w sprawie organizacji roku akademickiego 2009/2010, tj. do dnia 15 września 2010 r. Ponadto Dziekan Wydziału stwierdził, że P. P. nie złożył także indeksu oraz karty okresowych osiągnięć w terminie, o którym mowa w § 10 ust. 1 pkt 2 Regulaminu studiów, tj. do dnia 30 września 2010 r. Równocześnie organ I instancji podał, że zgodnie z § 13 ust. 2 zd. 1 Regulaminu studiów, powtarzanie roku nie jest dopuszczalne w przypadku braku zaliczenia pierwszego roku studiów l stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.

W odwołaniu od powyższej decyzji organu I instancji P. P. podniósł, że w dniu 14 września 2010 r. otrzymał zgodę na przedłużenie letniej sesji poprawkowej do dnia 29 października 2010 r. i kopię decyzji złożył w sekretariacie, a od pracowników sekretariatu nie otrzymał żadnych zastrzeżeń ani co do samej treści podania, ani co do faktu, że składa kopię. Odwołujący się podał, że rozpoczął zdawanie egzaminów, jednak nie robił tego zbyt efektownie, gdyż na swoim trzecim kierunku - kulturoznawstwo na Uniwersytecie Ł - miał przedłużenie sesji tylko do 15 października 2010 r. Stwierdził, że większość prowadzących nie robiła żadnych problemów, ale kłopoty zaczęły się w drugiej połowie października, kiedy dowiedział się od prowadzących, że zgody na przedłużenie sesji nie ma w dokumentach, a pracownicy sekretariatu z tego powodu zaprzeczają, aby miał prawo do przedłużonej sesji. Inni prowadzący twierdzili z kolei, że został skreślony z listy studentów, więc nie mogą go pytać. Z informacji tych odwołujący się wywnioskował, że został skreślony z listy studentów jeszcze w październiku, ale decyzji nie otrzymał. Jego zdaniem, decyzja mogła dotrzeć do miejsca jego zameldowania, jednak on z osobami przebywającymi w miejscu jego zameldowania nie utrzymuje żadnych kontaktów. Odwołujący się podkreślił, że kopia decyzji o przedłużeniu sesji znajduje się w jego dokumentach, a decyzja o skreśleniu z listy studentów została podjęta bez brania pod uwagę faktu przedłużenia sesji. Dodał również, że studiuje na trzech kierunkach w różnych, bardzo odległych miejscach (Ł i K), a w związku z decyzją o przedłużeniu sesji zaplanował, że większość egzaminów będzie zdawał w drugiej połowie października.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00