Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. III SA/Gl 1103/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant St. sekr. sąd. Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2012 r. przy udziale - sprawy ze skargi Miasta C. na interpretację indywidualna Ministra Finansów z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...] r. nr [...] Minister Finansów stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy-Miasta C. przedstawione we wniosku z dnia [...] r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustanowienia przez sąd drogi koniecznej jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczyła zdarzenia przyszłego.

Przedstawiając stan faktyczny Gmina wyjaśniła, iż wpływają do niej wnioski o ustanowienie drogi koniecznej w związku z zapewnieniem dojazdu do działek, które nie mogą być rozpatrzone pozytywnie z racji obowiązywania uchwały nr [...] Rady Miejskiej C. z dnia [...] r. w sprawie określenia zasad zbywania, nabywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania. Dotyczy to obciążenia służebnością gruntową działki gminnej, która nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego lub w stosunku do której trwa postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. W takiej sytuacji wnioskodawca może wystąpić do sądu o ustanowienie służebności drogi koniecznej, gdyż sąd nie jest związany treścią uchwały. Obciążenie danej działki spowoduje ograniczenie korzystania z niej i wpłynie na jej wartość lub możliwość zagospodarowania zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Sąd ustanawia służebność drogi koniecznej na rzecz wnioskodawcy zasądzając na rzecz Gminy określoną kwotę tytułem wynagrodzenia. Nie używa jednak słowa odszkodowanie, chociaż ma ono taki charakter, gdyż Gmina nie wyraziła woli świadczenia takiej usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00