Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 października 2013 r., sygn. II SA/Ke 711/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Asystent sędziego Liwiusz Hanaj, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2013 r. sprawy ze skargi M. M. w przedmiocie wymierzenia Burmistrzowi Miasta i Gminy D. grzywny za niewykonanie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2013 r. w sprawie sygn. akt I OSK 2629/12 oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 lipca 2013 r. M. M., powołując się na art. 154 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270), wniosła skargę na bezczynność Burmistrza Miasta i Gminy w zakresie niewykonania prawomocnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 marca 2013 r. sygn. akt I OSK 2629/12, którym uchylono wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 2 sierpnia 2012 r. syg. akt II SA/Ke 446/12 i stwierdzono nieważność uchwały Rady Miejskiej z dnia [...] w przedmiocie likwidacji Szkoły Podstawowej.

W skardze zawarto żądanie wymierzenia grzywny Burmistrzowi Miasta i Gminy.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że jest nauczycielem zlikwidowanej Szkoły Podstawowej. W dniu [...] Rada Miejska podjęła uchwałę Nr [...] w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej. Wykonanie uchwały powierzono Burmistrzowi Miasta i Gminy. Dnia 31 sierpnia 2012 r. zlikwidowano Szkołę Podstawową. Wyrokiem z dnia 19 marca 2013r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność tej uchwały. Stwierdzenie nieważności uchwały organu gminy powoduje, że akt ten traci moc wiążącą od chwili jego podjęcia (ex tunc). Taka uchwała nie może być podstawą do podejmowania dalszych działań, a jeżeli wywołała już określone konsekwencje - uważa się je za niebyłe. Zdaniem skarżącej wszystkie działania, które zostały podjęte od 25 kwietnia 2012 r. - data podjęcia uchwały - do 19 marca 2013 r. - wydanie prawomocnego wyroku NSA) mianowicie: likwidacja szkoły - (wyzbycie się obowiązku prowadzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego szkół publicznych), zwolnienie dyrektora, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, a przede wszystkim utworzenie na bazie zlikwidowanej szkoły - szkoły prowadzonej przez stowarzyszenie - Publiczna Szkoła Podstawowa [...] odbyły się bezprawnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00