Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lutego 2015 r., sygn. I SA/Wr 2497/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Sędziowie: Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant: starszy sekretarz sądowy Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 lutego 2015 r. przy udziale sprawy ze skargi Z. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Z. K. wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że strona za 2010 r. złożyła zeznanie PIT-39, w którym wykazała zbycie nieruchomości zakupionej w 2009 r. za środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Przychód z tego tytułu zakwalifikowała jako przychód zwolniony na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na fakt, że dochód ze zbycia nieruchomości został przeznaczony m.in. na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup zbywanej nieruchomości. Pozostałą kwotę strona przeznaczyła na zakup nowej nieruchomości, z czego część wydatkowano w postaci zaliczki przed uzyskaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości, część z kredytu (zaciągniętego po uzyskaniu przychodu ze sprzedaży pierwotnej nieruchomości), a w pozostałej części ze środków własnych. Suma tak poniesionych wydatków, bez uwzględniania zaliczki na zakup nowej nieruchomości mieszkalnej, przekraczała kwotę uzyskaną ze sprzedaży.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego sformułowano pytanie, czy strona ma prawo do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości.

Strona stwierdziła, że przepis ust. 1 pkt. 131 art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt. 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt. 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt. 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podkreśliła, że ustawodawca w zakresie drugiego przypadku nie wprowadził wymogu, aby spłata kredytu dotyczyła kredytu zaciągniętego na zakup następnej nieruchomości mieszkaniowej. Zdaniem strony ma ona prawo do zastosowania zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00