Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 lipca 2015 r., sygn. III SA/Wa 231/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie sędzia WSA Anna Sękowska (sprawozdawca), sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Miasta W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 6 października 2014 r. nr IPPP1/443-766/14-3/AS w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko Miasta W., 2) stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w części, w jakiej została uchylona, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz Miasta W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Miasto W. (zwane dalej: "Skarżącym" lub "m. W.") wystąpiło o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezumownego korzystania z nieruchomości bez tytułu prawnego w okresie przed i po ujawnieniu korzystania, w przypadku gdy strony podejmują działania zmierzające do prawnego uregulowania tego stanu rzeczy oraz terminu powstania obowiązku podatkowego.

We wniosku, opisując stan faktyczny, Skarżący wskazał, iż realizując nałożone ustawą o samorządzie gminnym zadania z zakresu administracji samorządowej, oddaje grunty znajdujące się w zasobach Skarżącego w dzierżawę. Tryb wydzierżawiania gruntów przez m. W. określony został w stosownym zarządzeniu Prezydenta m. W., w którym ustalony został wzór umowy dzierżawy. W myśl zapisów zawartych w tym wzorze, w przypadku zamiaru zawarcia kolejnej umowy dzierżawy, dzierżawca powinien złożyć wydzierżawiającemu pisemny wniosek w tym zakresie przed datą zakończenia umowy. Wykluczona bowiem została możliwość przedłużenia umowy na zasadzie określonej w art. 674 Kodeksu cywilnego. Jednocześnie, w przypadku korzystania z nieruchomości bez tytułu prawnego, dzierżawca zobowiązuje się do zapłaty wydzierżawiającemu wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00