Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 3 sierpnia 2016 r., sygn. I SA/Sz 174/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Sędzia WSA Anna Sokołowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Lidia Maląg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2016 r. sprawy ze skargi H. S. S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 9 grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej w sprawie podatku od towarów i usług za okresy od kwietnia do grudnia 2013 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia 20 lipca 2015 r. nr [...] II. zasądza od Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej na rzecz strony skarżącej H. S. S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. z siedzibą w W. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w S. decyzją nr [...] z dnia [...]r. określił spółce H. S. S.-M. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za: kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i grudzień 2013 r. oraz określił nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za listopad 2013 r.

Jak wynika z akt sprawy, w toku przeprowadzonej kontroli podatkowej w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania

i wpłacania podatku od towarów i usług za 2013 r., organ podatkowy stwierdził m.in. nieprawidłowości w zakresie rozliczania przez Spółkę podatku od towarów i usług

z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Po zakończeniu kontroli, Spółka - korzystając z uprawnienia o którym mowa w art. 14c ust. 3 w zw. z art. 14c ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1991 r. o kontroli skarbowej - dokonała korekty deklaracji VAT-7 za okres objęty postępowaniem kontrolnym, w tym dokonała rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów po stronie podatku należnego i naliczonego. Dokonując analizy złożonych korekt, organ kontroli stanął na stanowisku, że korekty deklaracji za okresy od kwietnia 2013 r. do grudnia 2013 r. nie odpowiadają ustaleniom kontroli i nie dają podstaw do ich uwzględnienia, z uwagi na treść przepisu art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem organu, wykładnia wskazanego przepisu prowadzi bowiem do wniosku, że nierozliczenie przez Spółkę podatku od towarów i usług z tytułu WNT w odpowiedniej deklaracji, tj. za okres w którym powstał obowiązek podatkowy (zarówno celowo jak i przez omyłkę) skutkuje brakiem możliwości odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu. Mając powyższe okoliczności na uwadze, organ kontroli wydał wyżej opisaną decyzję i określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego, z uwzględnieniem podatku należnego związanego z WNT i z pominięciem związanego z nim podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00