Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 maja 2017 r., sygn. I SA/Lu 343/17

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Ewa Kowalczyk WSA Jadwiga Pastusiak Protokolant Sekretarz sądowy Ewelina Piskorek po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 maja 2017 r. sprawy ze skargi M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2011 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz M. kwotę [...](szesnaście tysięcy sześćset osiemdziesiąt dwa) złote z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej w L. (organ) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w L. (organ I instancji) z dnia [...] marca 2014 r., zmieniającą Z. M. D., B. D., J. D. spółce jawnej w S. (spółka) rozliczenie podatku od towarów i usług (VAT) za październik 2011 r.

Organ wyjaśnił, że powodem takiego rozstrzygnięcia było stwierdzenie nieprawidłowości dotyczących stosowania przez spółkę stawki VAT 0% na podstawie art. 129 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054 ze zm. - ustawa o VAT) oraz naruszenia art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a tej ustawy, spowodowane zawyżeniem kwot podatku naliczonego do odliczenia.

Jak motywował organ, spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów formowanych i składanych na zimno, sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego, sprzedaży detalicznej drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła. Była ponadto podmiotem uprawnionym do sprzedaży towarów w systemie TAX FREE. Spółka wystawiała dokumenty TAX FREE, w których jako towar wskazywała m.in. "magnes neodymowy" (dalej jako magnesy). Jednak istnieją znaczące rozbieżności między treścią dokumentów TAX FREE a uzyskanymi informacjami o datach i miejscu przekraczania granicy RP przez podróżnych. Spółka nie wykazała także, aby w przypadku blachy powlekanej płaskiej faktycznie doszło do zwrotu towaru przez podróżnych za zwrotem zapłaconej ceny przez spółkę, a takie okoliczności spółka przyjęła za podstawę obniżenia wysokości podatku należnego. Wywóz tego towaru nie został potwierdzony przez służby graniczne. Ponadto dokumenty TAX FREE dotyczące sprzedaży podróżnym magnesów spółka powiązała z paragonami fiskalnymi, w których z kolei jako sprzedany towar figurowały "pianka i klej". Tożsame były wartości i ilości sprzedawanych towarów. W ocenie organu, w tych okolicznościach spółka nie była uprawniona stosować stawki VAT 0% przy dostawie towarów w systemie TAX FREE, gdyż dokumenty te nie były prawidłowe pod względem materialnym. Uznał, że spółka do dokumentów TAX FREE "dosztukowywała" odpowiednie paragony dotyczące sprzedaży klejów i akcesoriów meblowych. Zdaniem organu, potwierdzenie przez administrację celną wywozu towarów wykazanych w zakwestionowanych dokumentach TAX FREE poza obszar Unii Europejskiej (UE) było niewystarczające do zastosowania 0% stawki VAT. Potwierdzenie to nie rodziło bowiem domniemania prawdziwości pozostałych elementów tego dokumentu, który powinien być poprawny w całości, w tym dokumentować faktyczną sprzedaż towaru wynikającego z paragonu fiskalnego i jednocześnie być zgodny z towarem wymienionym w tym dokumencie, wystawionym na rzecz podróżnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00