Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Lu 319/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Sędziowie WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów i Rozwoju z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. zsądzą od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz G. kwotę [...](czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W zaskarżonej Interpretacji indywidualnej z dnia [...] grudnia 2016 r. Dyrektor Izby Skarbowej w [...] działając z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów ("organ interpretacyjny"), uznał za nieprawidłowe stanowisko spółki firma A ("spółka" lub zamiennie "skarżąca") przedstawione w uzupełnieniu wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie określenia momentu zaliczenia wydatków na remonty kapitalne do kosztów uzyskania przychodów.

Uzupełnienie wniosku o interpretację było następstwem uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 6 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 1243/15 interpretacji indywidualnej organu z [...] lipca 2015 r. z uwagi na to, że opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zawarty w pierwotnym wniosku spółki nie pozwalał w sposób jednoznaczny na ustalenie charakteru opisywanych wydatków remontowych.

We wniosku o wydanie zaskarżonej w tym postępowaniu interpretacji indywidualnej spółka podała, że zajmuje się wytwarzaniem, produktów chemicznych oraz nawozowych, a działalność produkcyjna w tym zakresie prowadzona jest przy użyciu specjalistycznych maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych stanowiących środki trwałe, które zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r.851 ze zm., dalej jako "u.p.d.o.p.") podlegają amortyzacji. Wskazała, że w ramach planowej gospodarki remontowej tych urządzeń planuje ponosić wydatki na przywrócenie użyteczności technicznej posiadanych środków trwałych. Spółka wyjaśniła, że remonty te przeprowadzane są w różnych okresach czasu, obejmują różny zakres, a nakłady na ich przeprowadzenie ponoszone są w różnych wysokościach. Prace remontowe niezbędne dla zachowania zdolności wytwórczej maszyn i urządzeń, których dotyczy wniosek opisała jako:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00