Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Bd 243/22

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Agnieszka Olesińska Sędziowie: sędzia WSA Leszek Kleczkowski sędzia WSA Tomasz Wójcik (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu na rozprawie zdalnej w dniu 28 czerwca 2022r. sprawy ze skargi E. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 lutego 2022 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.995.2021.1.JM w zakresie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz E. S. kwotę 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego E. S. (dalej także Skarżąca, Strona, Wnioskodawca) opisała następujące zdarzenie przyszłe.

Skarżąca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jest czynnym podatnikiem VAT. Poza [...] Skarżąca nie posiada stałych miejsc prowadzenia działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zawierać umowy deweloperskie w formie aktów notarialnych (dalej: "Umowy Deweloperskie"). Przedmiotem umów jest wybudowanie, a następnie ustanowienie odrębnej własności lokalu w stanie wolnym od obciążeń oraz przeniesienie własności lokalu w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Są to lokale mieszkalne o powierzchni poniżej [...] m2 znajdujące się w budynkach mieszkalnych. W następstwie Umowy Deweloperskiej ostatecznie ma dojść do nabycia własności lokalu w stanie wolnym od obciążeń oraz przeniesienie własności lokalu w obiektach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Ponadto w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Skarżąca zamierza zawierać przedwstępne umowy nabycia w formie aktów notarialnych (dalej: "Umowy Przedwstępne"). Przedmiotem Umów Przedwstępnych będą lokale mieszkalne już wybudowane i oddane do użytku. Sprzedający zobowiąże się w ramach tej umowy do sprzedaży Skarżącej, a Skarżąca zobowiąże się do nabycia lokalu mieszkalnego do określonego w umowie dnia. Będą to lokale mieszkalne z rynku wtórnego, istniejące i oddane do użytku w dacie Umowy Przedwstępnej. Umowy Przedwstępne będą zawierane z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (dalej "Osoby prywatne"), a także podmiotami gospodarczymi. Czynności te po stronie Osób Prywatnych nie będą stanowić czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Osoby Prywatne nie będą podatnikami w rozumieniu ustawy VAT. Umowy te będą zawierane po okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia tych lokali. Następnie Skarżąca zamierza zawierać z podmiotami trzecimi umowy cesji praw i obowiązków z Umów Deweloperskich przed oddaniem lokali do użytku i przed ich przekazaniem. Zamierza również zawierać z podmiotami trzecimi umowy cesji praw i obowiązków z Umów Przedwstępnych dotyczących nabycia lokali już oddanych do użytku. W dacie cesji Skarżąca nie będzie dysponować lokalem, a jedynie prawem do jego nabycia. W przypadku Umów Deweloperskich oraz Umów Przedwstępnych będzie wpłacała zaliczkę/zadatek na rzecz dewelopera lub w przypadku lokali już istniejących na rzecz jego właściciela. Przedmiotem cesji obydwu rodzajów umów będzie również prawo do wpłaconej przez Skarżącą zaliczki na poczet dostawy lokalu mieszkalnego. W ramach umów cesji dojdzie do odpłatnego przeniesienia wszelkich praw i obowiązków wynikających z Umowy Przedwstępnej/Umowy Deweloperskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00