Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 11 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Lu 534/22

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) WSA Grzegorz Wałejko Protokolant Specjalista Marta Wawrzecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi A. B. S. S.A. w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 sierpnia 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.117.2022.1.PC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. B. S. S.A. w L. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 19 sierpnia 2022 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dalej także: "organ interpretacyjny", uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" S.A. w L., dalej: "wnioskodawca", "spółka", "skarżąca", przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2022 r. dotyczące zastosowania ulgi B+R w powiązaniu z preferencją IP Box w podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku spółka podała, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. W związku z prowadzonymi pracami badawczo-rozwojowymi spółka ponosi i będzie ponosić różnego rodzaju wydatki stanowiące w danym roku koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych, będące jednocześnie "kosztami kwalifikowanymi", wskazane w art. 18d ustawy z dnia 5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), dalej: "u.p.d.o.p.", i od 2017 r. korzysta z ulg podatkowych na podstawie tych przepisów (tzw. ulga B+R). Natomiast w związku z działalnością badawczo-rozwojową w zakresie oprogramowania, spółka wytwarza kwalifikowane prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.p. (autorskie prawa do programu komputerowego) i korzysta z części wytwarzanego oprogramowania. W związku z tym wnioskodawca korzysta z preferencyjnego opodatkowania na podstawie art. 24d ust. 1 u.p.d.o.p. (preferencja IP Box). Uzyskiwanie przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej stanowi istotną część działalności gospodarczej spółki, ale nie obejmuje 100% tej działalności. Oprócz przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej spółka uzyskuje i będzie uzyskiwać przychody ze świadczenia usług wdrożenia i utrzymania oprogramowania. Dochody z tego tytułu są opodatkowane na zasadach ogólnych. W odniesieniu do wytwarzanych, albo już wytworzonych programów komputerowych skarżąca prowadzi i ponosi koszty działalności badawczo-rozwojowej w celu ich ulepszenia i zmodyfikowania, bądź zastąpienia nowymi programami. W wyniku poniesienia tych wydatków skarżąca może jednocześnie uzyskiwać opisane wyżej inne dochody opodatkowane na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00