Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [780 z 1338]

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 marca 2024 r., sygn. II SA/Kr 138/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska (spr.) Sędzia WSA Sebastian Pietrzyk Sędzia WSA Monika Niedźwiedź po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 15 marca * 2024 r. sprawy ze skargi Towarzystwa na [...] z siedzibą w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 20 grudnia 2023 r., znak: SKO.OŚ/4170/412/2023 w przedmiocie odmowy dopuszczenia do udziału w charakterze podmiotu na prawach strony w postępowaniu w sprawie zezwolenia na usunięcie drzew I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 15 września 2023 r., znak: WS- 05.6131.2.101.2023.AU; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz strony skarżącej Towarzystwa [...] z siedzibą w K. kwotę 100,00 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 7 sierpnia 2023 r. Towarzystwo [...] z siedzibą w K. (dalej też jako: stowarzyszenie lub strona skarżąca) wystąpiło o dopuszczenie go do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania zezwolenia na usunięcie 76 sztuk drzew z nieruchomości położonej przy ul. [...] dz. nr [...], [...], [...] obr. [...] kolidujących z inwestycją pn. "Budowa instalacji fotowoltaicznej na działkach nr [...], [...], [...] obr[...]".

W uzasadnieniu wniosku wskazano, że żądanie dopuszczenia do udziału w postępowaniu jest uzasadnione celami statutowymi stowarzyszenia wskazanymi w § 6 Statutu, takimi jak ochrona przyrody, ochrona środowiska, ochrona zwierząt, ochrona krajobrazu, ochrona wartości kulturowych, pobudzanie aktywności lokalnej oraz zwiększanie społecznego udziału w podejmowaniu decyzji, a także ochrona ładu urbanistycznego. Stowarzyszenie powołało się również na określone w § 7 Statutu działania, za pomocą których realizuje swoje cele. W dalszej kolejności zwrócono m.in. uwagę na rolę drzew w kształtowaniu różnorodności biologicznej oraz ich znaczenie dla mieszkańców i przyrody, a w oparciu o powyższe podkreślono, że wszystkie sprawy dotyczące usuwania drzew dotyczą interesu społecznego ze względu na społeczną rolę drzew w oczyszczaniu powietrza i kształtowaniu mikroklimatu oraz krajobrazu, w szczególności zaś, gdy tak jak w przedmiotowym postępowaniu dotyczy to usunięcia ogromnej ilości 76 drzew. Podniesiono przy tym, że w takim przypadku w interesie społecznym jest ograniczenie do niezbędnego minimum usunięcia drzew, a nadto zapewnienie odpowiedniej kompensacji przyrodniczej. Dodano też, że ochrona środowiska jest wartością wspólną dla całego społeczeństwa i leży w interesie wszystkich obywateli. Jednocześnie podkreślono, że cele statutowe stowarzyszenia pozostają w bardzo ścisłym związku z przedmiotem postępowania, co wskazywałoby, że istnieje także interes społeczny. Na poparcie swojego wniosku stowarzyszenie przywołało orzecznictwo sądów administracyjnych, poglądy przedstawicieli nauki prawa oraz opracowania dotyczące ochrony przyrody.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00