Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [9 z 1754]

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. II OSK 902/15

Treść uzasadnienia powinna umożliwić zarówno stronom postępowania, jak i w razie ewentualnej kontroli instancyjnej Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu prześledzenie toku rozumowania sądu i poznanie racji, które stały za rozstrzygnięciem o zgodności z prawem zaskarżonego aktu czy też jego eliminacji z obrotu prawnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Tomasz Grossmann Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I.S. i S.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Lu 3/14 w sprawie ze skargi I.S. i S.S. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Lu 3/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę I.S. i S.S. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] września 2013 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w R., działając na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), odmówił wydania E. i J.M. nakazu rozbiórki (przeniesienia) istniejącej bramy wjazdowej na działce oznaczoną nr geod. [...], położonej przy ul. [...] w [...].

W toku wszczętego w tej sprawie z urzędu postępowania organ nadzoru budowlanego pierwszej instancji trzykrotnie przeprowadzał oględziny działki nr [...], w wyniku których potwierdził fakt istnienia w jej obrębie metalowego ogrodzenia o długości ok. 14,95 m i wysokości ok. 1,45 m, usytuowanego od strony drogi (placu manewrowego), tj. ulicy [...], stanowiącej dojazd do posesji. Przedmiotowe ogrodzenie składa się z przęseł metalowych na cokole betonowym o wysokości 0,20m, bramy metalowej dwuskrzydłowej o szerokości 3,20 m oraz furtki metalowej szerokości 1,05 m. Jedno przęsło bramy wjazdowej zamocowane jest do słupka (dwuteownik) usytuowanego bezpośrednio w granicy działki sąsiedniej o nr geod. [...]. Do słupka tego przytwierdzone jest również przęsło bramy wjazdowej na posesję stanowiącą własność I. i S.S. Brama wjazdowa oraz furtka posiadają zabezpieczenie przed otwieraniem na zewnątrz posesji. Według oświadczenia E.M. ogrodzenie zostało wybudowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w oparciu o zatwierdzony plan zagospodarowania terenu działki zagrodowej, stanowiący załącznik do wydanej przez Urząd Miejski w [...] decyzji z dnia [...] kwietnia 1975 r. o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego (kserokopię decyzji o pozwoleniu na budowę z projektem zagospodarowania działki załączono do protokołu z oględzin z dnia 31 stycznia 2013r.). Powyższe wyjaśnienia zostały uznane za wiarygodne. W okresie realizacji spornej bramy wjazdowej inwestorzy legitymowali się ww. decyzją z dnia [...] kwietnia 1975 r. o pozwoleniu na budowę. Decyzja ta zawierała warunek, że przedmiotowy budynek winien być realizowany zgodnie z planem zagospodarowania działki. Z przedłożonego przez E. i J.M. załącznika do decyzji w postaci planu zagospodarowania terenu działki z dnia [...] kwietnia 1975 r. wynika natomiast, że na działce nr geod. [...] (wówczas nr [...]), w części graficznej projektowany jest w perspektywie budynek gospodarczy oraz ogrodzenie działki wraz bramą wjazdową w miejscu, w którym obecnie jest ona usytuowana. Zdaniem organu powyższe ustalenia nie stoją w sprzeczności z planem zagospodarowania osiedla domków jednorodzinnych zatwierdzonym uchwałą nr [...] Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w R. z dnia [...] sierpnia 1971 r., gdyż plan ten określał wyłącznie położenie budynków jednorodzinnych w obrębie osiedla oraz przebieg nieprzekraczalnej linii zabudowy, bez wskazywania miejsca usytuowania bram wjazdowych na poszczególne nieruchomości. Zatem to plan zagospodarowania działki z dnia [...] kwietnia 1975 r. - jak wskazał organ - był właściwy w zakresie określenia położenia bramy wjazdowej na działkę nr geod. [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00