Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [21 z 197]

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 marca 2024 r., sygn. II SA/Gd 1046/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Sędzia NSA Elżbieta Rischka Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 marca 2024 r. sprawy ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 września 2023 r. nr SKO Gd/3350/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej M. P. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarga M. P., reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 8 września 2023 r. o nr SKO Gd/3350/23 utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Gardeja z dnia 27 marca 2023r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

Wnioskiem z dnia 1 marca 2023 r. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką B.P. wystąpiła córka M. P. Z akt sprawy wynika, że niepełnosprawna legitymuje się orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku z 7 lutego 2023 r., w którym B. P. została uznana za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności, wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 19 grudnia 2022 r., a orzeczenie zostało wydane do 28 lutego 2025 r.. Rodzice oraz małżonek niepełnosprawnej nie żyją. Posiada ona trójkę rodzeństwa oraz dwanaścioro dzieci. Skarżąca jest osobą zdrową, nie pracuje zawodowo, jest zarejestrowana jako bezrobotna bez prawa do zasiłku. Ostatnią podjętą prace wykonywała przez sześć lat do 30 czerwca 2022 r..

W dniu 7 marca 2023 r. został przeprowadzony wywiad środowiskowy przez pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ustalono w nim, że niepełnosprawna w 2020 r. przeszła amputację lewego śródstopia, a w grudniu 2022 r. amputację czterech paliczków prawej kończyny dolnej. Wymaga ona opieki we wszystkich czynnościach życia codziennego jak ubieranie się, mycie, sprzątanie, przygotowywanie posiłków i leków. Po domu porusza się za pomocą chodzika. Na zewnątrz porusza się na wózku. Korzysta z przenośnej toalety. Jest w stanie sama spożywać posiłki i leki. Skarżąca w związku z opieką nad matką pomaga jej wstać z łóżka i wykonać poranną toaletę. Podaje leki. Przygotowuje posiłki. Zajmuje się sprawami związanymi z prowadzeniem gospodarstw domowego i sprawami urzędowymi. Niepełnosprawna w ciągu dnia pozostaje sama przez godzinę, w związku z prowadzeniem przez skarżącą dziecka do szkoły. Skarżąca posiada jedenastkę rodzeństwa, z którego dziesiątka pracuje zawodowo, a jeden z braci przebywa w zakładzie karnym. W ocenie pracownika niepełnosprawna posiada ograniczone możliwości samodzielnej egzystencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00