Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2024 r., sygn. II SA/Gd 1025/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędziowie: Sędzia NSA Sławomir Kozik Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2024 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 13 września 2023 r., nr SKO Gd/3749/23 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej K. B. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pani K. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 3 września 2023 r., w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Zaskarżoną decyzję wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy Łęczyce decyzją z 26 kwietnia 2023 r. odmówił skarżącej przyznania świadczenie pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad matką.

W uzasadnieniu decyzji Wójt stwierdził m.in., że w świetle zebranych przez organ informacji odnośnie pozostałych dzieci podopiecznej, które nie legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, stwierdza się, że nie występują obiektywne przeszkody do podjęcia się takiej opieki nad niepełnosprawną matką, choćby poprzez wsparcie finansowe. Organ nie kwestionuje sprawowanej opieki przez skarżącą nad matką, jednakże nie stwierdza się, aby zachodził związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy rezygnacją z zatrudnienia, a podjęciem permanentnej opieki nad chorą w stopniu znacznym matką. Do czynności związanych z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym osobą nie można zaliczyć sprzątania mieszkania, prania, prasowania, gotowani, czy też zakupów, które i tak muszą być wykonane bez względu na to, czy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna wymagająca opieki czy też nie ma takiej osoby. Ponadto występuje negatywna przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o której mowa w art. 17 ust. 1b u.ś.r., to jest niepełnosprawności datuje się od 5 czerwca 2013 r., tj. po ukończeniu 25. roku życia, a więc uzasadniona jest odmowa przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzję z 13 września 2023 r. utrzymało w mocy decyzję Wójta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00