Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [22 z 718]

Wyrok SN z dnia 8 marca 2017 r., sygn. II PK 409/15

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 listopada 2016 r., K 11/15, nie stosuje się wprawdzie art. 21a ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców, ale stosuje się art. 775 § 5 k.p. w przypadku, gdy pracodawca nie uregulował zasad zwrotu należności z tytułu podroży służbowej w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowie o pracę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSA Marek Procek

SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa Z. W. przeciwko G. z o.o. w G. o zapłatę ryczałtu za noclegi, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 marca 2017 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 26 czerwca 2015 r., sygn. akt VIII Pa .../15,

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w G. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód Z. W., po ostatecznym sprecyzowaniu żądania, domagał się zasądzenia na jego rzecz od pozwanej G. Sp. z o.o. w G. kwot szczegółowo określonych w pozwie tytułem ryczałtu za noclegi wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd Rejonowy - Sąd Pracy w G. wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2015 r. oddalił powództwo, zasądził od powoda na rzecz pozwanej kwotę 2700 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego oraz obciążył pozwaną wydatkami poniesionymi w sprawie, uznając je za uiszczone w całości.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanej Spółce na podstawie umowy o pracę zawartej w dniu 14 maja 2009 r. na czas określony do dnia 14 maja 2014 r., na stanowisku kierowcy ciągnika siodłowego w pełnym wymiarze czasu pracy. Stosunek pracy powoda został zakończony w dniu 15 grudnia 2012 r. w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, dokonanego przez pracodawcę.

Z tytułu wykonywanej pracy powód otrzymywał składniki wynagrodzenia ustalone w umowie o pracę. Powód nie otrzymywał ryczałtów za noclegi, choć do obowiązków powoda należało wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego, w związku z czym często przebywał on w podróżach służbowych w różnych krajach Europy. Średnie miesięczne wynagrodzenie powoda wynosiło 2064,00 zł brutto. Świadcząc pracę na rzecz pozwanego, w celu zapewnienia przewidzianego prawem czasu odpoczynku kierowcy, powód korzystał z miejsca wydzielonego w przestrzeni kabiny samochodu. Powód wszystkie noclegi odbywał we wnętrzu samochodu i nie korzystał z miejsc noclegu poza samochodem, nie przedstawiał też rachunków za takie usługi. Z kolei, pozwana nie wypłacała powodowi ryczałtu za nocleg przewidzianego w § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (dalej jako rozporządzenie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00