history Historia zmian
zamknij

Wersja obowiązująca od 2018-06-07 do 2021-10-01

Rozdział 3

Opis przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej

§ 13. 1. Czapki:

1) wyjściowa (zimowa i letnia). Rogatywka dla strażaka – mężczyzny z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym, z otokiem w kolorze ciemnoniebieskim. Okucie daszków metalowe, w kolorze złotym. Pasek skórzany z klamerką oksydowaną na czarno, zamocowany nad daszkiem za pomocą guzików w kolorze czarnym. Dla korpusu aspiranckiego i oficerskiego na denku czapki umieszcza się taśmy metalizowane w kształcie krzyża. Na czołowej części czapki umieszcza się wizerunek orła, a na otoku dystynkcje. W górnej części otoku umieszczone są galony z taśmy metalizowanej w kolorze złotym: jeden galon dla korpusu oficerów młodszych, dwa galony dla korpusu oficerów starszych. Kapelusz dla strażaka – kobiety wykonany z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Na czołowej części kapelusza umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje;

2) służbowa (zimowa) z daszkiem, wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Tylna i boczne części czapki do krawędzi daszka wywinięte na zewnątrz z możliwością opuszczenia na uszy. Nad daszkiem umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

2. Beret w kształcie owalnym wykonany z tkaniny w kolorze czarnym. W bokach beretu znajdują się wietrzniki. Na przodzie beretu umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

3. Płaszcze:

1) zimowy w kolorze ciemnogranatowym z wykładanym kołnierzem i wyłogami, wszytymi naramiennikami, dwoma kieszeniami umieszczonymi po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części, a w pasie wszyte paski z tkaniny zasadniczej do regulacji obwodu. Krój typowy dwurzędowy. Guziki płaszcza w kolorze czarnym;

2) letni w kolorze ciemnogranatowym, z podpinką. Krój typowy jednorzędowy z wykładanym kołnierzem, wyłogami i wszytymi naramiennikami oraz dwoma kieszeniami po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części. W pasie wszyte podtrzymywacze paska, pasek wykonany z tkaniny zasadniczej. Podpinka wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym mocowana na suwak lub guziki. Guziki płaszcza kryte w listwie. Naramienniki zapinane na małe guziki w kolorze czarnym.

4. Kurtka 3/4 z podpinką wykonana z tkaniny w kolorze czarnym, o podwyższonej wodoodporności i przepuszczalności pary wodnej, zapinana z przodu na dwudzielny zamek błyskawiczny, kryty listwą. Z przodu wykonane dwie kieszenie boczne.

5. Mundury:

1) wyjściowy (zimowy i letni) wykonany jest z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Mundur wyjściowy stanowi komplet składający się z kurtki i spodni dla mężczyzny, a dla kobiet – kurtki i spódnicy:

a) kurtka z wyłożonymi klapami, wszytymi naramiennikami,

b) spodnie długie, dopasowane według wzrostu i obwodu pasa, krój typowy z dwoma kieszeniami skośnymi po bokach, jedną z tyłu,

c) spódnica prosta, w szwie środka tyłu spódnicy rozporek;

2) służbowy składa się z bluzy typu „olimpijka” i spodni:

a) bluza typu „olimpijka” wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym na podszewce. Zapięcie z przodu na guziki kryte listwą. Wykrój szyi wykończony kołnierzem na stójce, wyłogi wykładane. Na przodach na wysokości piersi naszyte są kieszenie nakładane z klapami i fałdkami, zapinane na małe guziki marynarkowe. Tył dwuczęściowy. Naramienniki przypinane małymi guzikami marynarkowymi. Dół bluzy ujęty w pasek, na bokach w dolnej części przodu i tyłu wykonane są zakładki. Lewa część paska zakończona jest przedłużeniem zapinanym na klamerkę przymocowaną do przeciwnego końca paska,

b) spodnie wykonane z tej samej tkaniny i tak samo jak do munduru wyjściowego,

c) spodnie letnie dla mężczyzny, a dla kobiety spódnica, wykonane jak do munduru wyjściowego z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym.

6. Sweter służbowy wykonany z dzianiny w kolorze czarnym. Pod szyją wykończony w „serek”. Rękawy i dół swetra wykończone ściągaczem. Na rękawach i ramionach naszyte aplikacje z tkaniny w kolorze czarnym. Naramienniki wszywane z pochewką na dystynkcje. Na lewym rękawie naszyta kieszeń z tkaniny takiej jak aplikacje, z napisem „PSP” w kolorze złotym.

7. Krawat wykonany z gładkiej tkaniny w kolorze czarnym. W dolnej części krawata napis „PSP” w kolorze złotym.

8. Szaliki (zimowy i letni) wykonane z dzianiny w kolorze ciemnogranatowym.

9. Rękawiczki (zimowe i letnie) pięciopalcowe, wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Rękawiczki zimowe wewnątrz ocieplane wkładką ocieplającą.

10. Koszule:

1) z długim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Przód koszuli zapinany na guziki w kolorze koszuli, na lewym przodzie naszyta otwarta kieszeń. Na górnej części kieszeni napis „PSP” w kolorze białym;

2) z krótkim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Na przodach kieszenie zapinane klapkami. Na lewej klapce napis „PSP” w kolorze białym. Koszule i kieszenie zapinane na guziki w kolorze koszuli, a na ramionach przyszyte guziki w kolorze czarnym.

11. Peleryna przeciwdeszczowa z kapturem, bez rękawów, wykonana z nieprzemakalnej tkaniny w kolorze czarnym. W przedniej części otwory umożliwiające wyciągnięcie rąk.

12. Botki ocieplane wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Dla kobiet – kozaki w kolorze czarnym na podwyższonym obcasie.

13. Półbuty wykonane ze skóry w kolorze czarnym, fason prosty. Dla kobiet półbuty na podwyższonym obcasie.

14. Sznur galowy, wykonany ze sznurka w kolorze złotym, składa się z warkocza i dodatkowych części pojedynczych w zależności od korpusu. Na pojedynczej części sznurka z przodu umieszczony jest wisiorek w formie stylizowanej prądownicy.

15. Pasek do spodni wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Klamra paska z metalu w kolorze złotym.

16. Pas główny wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Części metalowe pasa wykonane są z metalu w kolorze złotym.

17. Teczka służbowa w kolorze czarnym. Teczka wyposażona jest w uchwyt oraz mechanizmy zamykające.

18. Walizka (torba podróżna) w kolorze czarnym, w kształcie prostopadłościanu. Walizka wyposażona jest w stelaż na kółkach oraz mechanizmy zamykające.

19. Pokrowiec na mundur wykonany z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym.

20. Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki, wykonanych z tkaniny w kolorze czarnym:

1) bluza z wykładanym kołnierzem zapinana w przodzie na zamek błyskawiczny, przykryty plisą. Na przodach umieszczone są dwie kieszenie zamknięte patkami. Na lewym rękawie umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej i nazwa miejscowości. Na przodzie i plecach bluzy umieszczony jest napis „STRAŻ”;

2) spodnie długie z szelkami, w siedzeniu swobodne, niekrępujące ruchów. W przednich nogawkach wykonane są kieszenie wpuszczane do wewnątrz. Na boku prawej nogawki naszyta jest kieszeń zamykana patką. Na nogawkach naszyte są taśmy z żółtej tkaniny fluorescencyjnej i naszytym trójkątem wykonanym z taśmy w kolorze srebrnym;

3) kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis „STRAŻ”. W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów;

4) czapka – typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

21. Ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej składa się z kurtki, spodni, kurtki ocieplanej i czapki. Wykonane jest z tkaniny w kolorze czarnym:

1) kurtka z wykładanym kołnierzem, z pagonami, zapinana z przodu na guziki kryte listwą. Z przodu naszyte dwie kieszenie górne i dwie dolne z patkami. Na linii pasa w części plecowej wszyta guma ściągająca;

2) spodnie długie z szelkami i wpuszczonymi kieszeniami. Na bokach nogawek kieszenie z patkami. Nogawki zakończone rozporkami i wszytą gumą pod stopy;

3) kurtka ocieplana zapinana na zamek błyskawiczny, kryty listwą. Na lewym przodzie naszyta jest kieszeń na wysokości klatki piersiowej. Kieszenie dolne podwójne z patkami. Kurtka posiada kołnierz oraz dopinany kaptur. W górnej i dolnej części przodów, tyłu oraz górnej części rękawów naszyte są taśmy ostrzegawcze w kolorze srebrnym i żółtym. Na plecach oraz na lewej górnej kieszeni umieszczony jest napis „STRAŻ”;

4) czapka typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

22. Koszulki do ubrania koszarowego (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie – z krótkim. Z przodu koszulki letniej umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej, a na plecach napis „STRAŻ”.

23. Obuwie koszarowe: półbuty sznurowane, wykonane ze skóry w kolorze czarnym.

24. Buty dla kadry dowódczo-sztabowej wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Cholewki wysokie, sznurowane.

25. Emblematy i znaki identyfikacyjne wykonane techniką haftu maszynowego lub inną techniką pozwalającą je odwzorować. Identyfikator imienny wykonany w kolorze czarnym, litery w kolorze złotym.

26. [1] Ubranie specjalne składa się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej. Tkanina zewnętrzna ubrania specjalnego w kolorze żółtym, czarnym lub ciemnogranatowym:

1) kurtka o konstrukcji wielowarstwowej i kurtka lekka o konstrukcji jednowarstwowej powinny zachodzić na spodnie. Kołnierze kurtek w formie stójki. Rękawy kurtek szerokie. W górnej części kurtek dwie kieszenie, a w dolnej części – dwie kieszenie wpuszczane kryte patkami. Kurtki oznaczone układem taśm ostrzegawczych;

2) spodnie długie o konstrukcji wielowarstwowej z szelkami. Nogawki szerokie. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

27. Kominiarka wykonana z jednobarwnej dzianiny w kolorze białym lub odcieniu kości słoniowej. Na przodzie kominiarki wykonany otwór odsłaniający oczy, nos i usta.

28. Rękawice specjalne pięciopalczaste o konstrukcji wielowarstwowej w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym.

29. Buty strażackie w kolorze czarnym wykonane ze skóry lub gumy z możliwością zastosowania wstawek w kolorze żółtym. Buty ze skóry oznakowane elementami z taśm ostrzegawczych.

30. Hełm strażacki w kolorze czerwonym. Skorupa gładka, bez ostrych załamań, boczna krawędź skorupy schodząca w kierunku uszu. Hełm wyposażony w osłonę karku i twarzy.

[1] § 13 ust. 26 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. poz. 982). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2018 r.

Wersja obowiązująca od 2018-06-07 do 2021-10-01

Rozdział 3

Opis przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej

§ 13. 1. Czapki:

1) wyjściowa (zimowa i letnia). Rogatywka dla strażaka – mężczyzny z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym, z otokiem w kolorze ciemnoniebieskim. Okucie daszków metalowe, w kolorze złotym. Pasek skórzany z klamerką oksydowaną na czarno, zamocowany nad daszkiem za pomocą guzików w kolorze czarnym. Dla korpusu aspiranckiego i oficerskiego na denku czapki umieszcza się taśmy metalizowane w kształcie krzyża. Na czołowej części czapki umieszcza się wizerunek orła, a na otoku dystynkcje. W górnej części otoku umieszczone są galony z taśmy metalizowanej w kolorze złotym: jeden galon dla korpusu oficerów młodszych, dwa galony dla korpusu oficerów starszych. Kapelusz dla strażaka – kobiety wykonany z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Na czołowej części kapelusza umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje;

2) służbowa (zimowa) z daszkiem, wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Tylna i boczne części czapki do krawędzi daszka wywinięte na zewnątrz z możliwością opuszczenia na uszy. Nad daszkiem umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

2. Beret w kształcie owalnym wykonany z tkaniny w kolorze czarnym. W bokach beretu znajdują się wietrzniki. Na przodzie beretu umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

3. Płaszcze:

1) zimowy w kolorze ciemnogranatowym z wykładanym kołnierzem i wyłogami, wszytymi naramiennikami, dwoma kieszeniami umieszczonymi po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części, a w pasie wszyte paski z tkaniny zasadniczej do regulacji obwodu. Krój typowy dwurzędowy. Guziki płaszcza w kolorze czarnym;

2) letni w kolorze ciemnogranatowym, z podpinką. Krój typowy jednorzędowy z wykładanym kołnierzem, wyłogami i wszytymi naramiennikami oraz dwoma kieszeniami po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części. W pasie wszyte podtrzymywacze paska, pasek wykonany z tkaniny zasadniczej. Podpinka wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym mocowana na suwak lub guziki. Guziki płaszcza kryte w listwie. Naramienniki zapinane na małe guziki w kolorze czarnym.

4. Kurtka 3/4 z podpinką wykonana z tkaniny w kolorze czarnym, o podwyższonej wodoodporności i przepuszczalności pary wodnej, zapinana z przodu na dwudzielny zamek błyskawiczny, kryty listwą. Z przodu wykonane dwie kieszenie boczne.

5. Mundury:

1) wyjściowy (zimowy i letni) wykonany jest z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Mundur wyjściowy stanowi komplet składający się z kurtki i spodni dla mężczyzny, a dla kobiet – kurtki i spódnicy:

a) kurtka z wyłożonymi klapami, wszytymi naramiennikami,

b) spodnie długie, dopasowane według wzrostu i obwodu pasa, krój typowy z dwoma kieszeniami skośnymi po bokach, jedną z tyłu,

c) spódnica prosta, w szwie środka tyłu spódnicy rozporek;

2) służbowy składa się z bluzy typu „olimpijka” i spodni:

a) bluza typu „olimpijka” wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym na podszewce. Zapięcie z przodu na guziki kryte listwą. Wykrój szyi wykończony kołnierzem na stójce, wyłogi wykładane. Na przodach na wysokości piersi naszyte są kieszenie nakładane z klapami i fałdkami, zapinane na małe guziki marynarkowe. Tył dwuczęściowy. Naramienniki przypinane małymi guzikami marynarkowymi. Dół bluzy ujęty w pasek, na bokach w dolnej części przodu i tyłu wykonane są zakładki. Lewa część paska zakończona jest przedłużeniem zapinanym na klamerkę przymocowaną do przeciwnego końca paska,

b) spodnie wykonane z tej samej tkaniny i tak samo jak do munduru wyjściowego,

c) spodnie letnie dla mężczyzny, a dla kobiety spódnica, wykonane jak do munduru wyjściowego z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym.

6. Sweter służbowy wykonany z dzianiny w kolorze czarnym. Pod szyją wykończony w „serek”. Rękawy i dół swetra wykończone ściągaczem. Na rękawach i ramionach naszyte aplikacje z tkaniny w kolorze czarnym. Naramienniki wszywane z pochewką na dystynkcje. Na lewym rękawie naszyta kieszeń z tkaniny takiej jak aplikacje, z napisem „PSP” w kolorze złotym.

7. Krawat wykonany z gładkiej tkaniny w kolorze czarnym. W dolnej części krawata napis „PSP” w kolorze złotym.

8. Szaliki (zimowy i letni) wykonane z dzianiny w kolorze ciemnogranatowym.

9. Rękawiczki (zimowe i letnie) pięciopalcowe, wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Rękawiczki zimowe wewnątrz ocieplane wkładką ocieplającą.

10. Koszule:

1) z długim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Przód koszuli zapinany na guziki w kolorze koszuli, na lewym przodzie naszyta otwarta kieszeń. Na górnej części kieszeni napis „PSP” w kolorze białym;

2) z krótkim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Na przodach kieszenie zapinane klapkami. Na lewej klapce napis „PSP” w kolorze białym. Koszule i kieszenie zapinane na guziki w kolorze koszuli, a na ramionach przyszyte guziki w kolorze czarnym.

11. Peleryna przeciwdeszczowa z kapturem, bez rękawów, wykonana z nieprzemakalnej tkaniny w kolorze czarnym. W przedniej części otwory umożliwiające wyciągnięcie rąk.

12. Botki ocieplane wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Dla kobiet – kozaki w kolorze czarnym na podwyższonym obcasie.

13. Półbuty wykonane ze skóry w kolorze czarnym, fason prosty. Dla kobiet półbuty na podwyższonym obcasie.

14. Sznur galowy, wykonany ze sznurka w kolorze złotym, składa się z warkocza i dodatkowych części pojedynczych w zależności od korpusu. Na pojedynczej części sznurka z przodu umieszczony jest wisiorek w formie stylizowanej prądownicy.

15. Pasek do spodni wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Klamra paska z metalu w kolorze złotym.

16. Pas główny wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Części metalowe pasa wykonane są z metalu w kolorze złotym.

17. Teczka służbowa w kolorze czarnym. Teczka wyposażona jest w uchwyt oraz mechanizmy zamykające.

18. Walizka (torba podróżna) w kolorze czarnym, w kształcie prostopadłościanu. Walizka wyposażona jest w stelaż na kółkach oraz mechanizmy zamykające.

19. Pokrowiec na mundur wykonany z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym.

20. Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki, wykonanych z tkaniny w kolorze czarnym:

1) bluza z wykładanym kołnierzem zapinana w przodzie na zamek błyskawiczny, przykryty plisą. Na przodach umieszczone są dwie kieszenie zamknięte patkami. Na lewym rękawie umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej i nazwa miejscowości. Na przodzie i plecach bluzy umieszczony jest napis „STRAŻ”;

2) spodnie długie z szelkami, w siedzeniu swobodne, niekrępujące ruchów. W przednich nogawkach wykonane są kieszenie wpuszczane do wewnątrz. Na boku prawej nogawki naszyta jest kieszeń zamykana patką. Na nogawkach naszyte są taśmy z żółtej tkaniny fluorescencyjnej i naszytym trójkątem wykonanym z taśmy w kolorze srebrnym;

3) kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis „STRAŻ”. W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów;

4) czapka – typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

21. Ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej składa się z kurtki, spodni, kurtki ocieplanej i czapki. Wykonane jest z tkaniny w kolorze czarnym:

1) kurtka z wykładanym kołnierzem, z pagonami, zapinana z przodu na guziki kryte listwą. Z przodu naszyte dwie kieszenie górne i dwie dolne z patkami. Na linii pasa w części plecowej wszyta guma ściągająca;

2) spodnie długie z szelkami i wpuszczonymi kieszeniami. Na bokach nogawek kieszenie z patkami. Nogawki zakończone rozporkami i wszytą gumą pod stopy;

3) kurtka ocieplana zapinana na zamek błyskawiczny, kryty listwą. Na lewym przodzie naszyta jest kieszeń na wysokości klatki piersiowej. Kieszenie dolne podwójne z patkami. Kurtka posiada kołnierz oraz dopinany kaptur. W górnej i dolnej części przodów, tyłu oraz górnej części rękawów naszyte są taśmy ostrzegawcze w kolorze srebrnym i żółtym. Na plecach oraz na lewej górnej kieszeni umieszczony jest napis „STRAŻ”;

4) czapka typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

22. Koszulki do ubrania koszarowego (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie – z krótkim. Z przodu koszulki letniej umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej, a na plecach napis „STRAŻ”.

23. Obuwie koszarowe: półbuty sznurowane, wykonane ze skóry w kolorze czarnym.

24. Buty dla kadry dowódczo-sztabowej wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Cholewki wysokie, sznurowane.

25. Emblematy i znaki identyfikacyjne wykonane techniką haftu maszynowego lub inną techniką pozwalającą je odwzorować. Identyfikator imienny wykonany w kolorze czarnym, litery w kolorze złotym.

26. [1] Ubranie specjalne składa się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej. Tkanina zewnętrzna ubrania specjalnego w kolorze żółtym, czarnym lub ciemnogranatowym:

1) kurtka o konstrukcji wielowarstwowej i kurtka lekka o konstrukcji jednowarstwowej powinny zachodzić na spodnie. Kołnierze kurtek w formie stójki. Rękawy kurtek szerokie. W górnej części kurtek dwie kieszenie, a w dolnej części – dwie kieszenie wpuszczane kryte patkami. Kurtki oznaczone układem taśm ostrzegawczych;

2) spodnie długie o konstrukcji wielowarstwowej z szelkami. Nogawki szerokie. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

27. Kominiarka wykonana z jednobarwnej dzianiny w kolorze białym lub odcieniu kości słoniowej. Na przodzie kominiarki wykonany otwór odsłaniający oczy, nos i usta.

28. Rękawice specjalne pięciopalczaste o konstrukcji wielowarstwowej w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym.

29. Buty strażackie w kolorze czarnym wykonane ze skóry lub gumy z możliwością zastosowania wstawek w kolorze żółtym. Buty ze skóry oznakowane elementami z taśm ostrzegawczych.

30. Hełm strażacki w kolorze czerwonym. Skorupa gładka, bez ostrych załamań, boczna krawędź skorupy schodząca w kierunku uszu. Hełm wyposażony w osłonę karku i twarzy.

[1] § 13 ust. 26 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 maja 2018 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. poz. 982). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2018 r.

Wersja archiwalna obowiązująca od 2006-01-25 do 2018-06-06

Rozdział 3

Opis przedmiotów umundurowania, odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej

§ 13. 1. Czapki:

1) wyjściowa (zimowa i letnia). Rogatywka dla strażaka – mężczyzny z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym, z otokiem w kolorze ciemnoniebieskim. Okucie daszków metalowe, w kolorze złotym. Pasek skórzany z klamerką oksydowaną na czarno, zamocowany nad daszkiem za pomocą guzików w kolorze czarnym. Dla korpusu aspiranckiego i oficerskiego na denku czapki umieszcza się taśmy metalizowane w kształcie krzyża. Na czołowej części czapki umieszcza się wizerunek orła, a na otoku dystynkcje. W górnej części otoku umieszczone są galony z taśmy metalizowanej w kolorze złotym: jeden galon dla korpusu oficerów młodszych, dwa galony dla korpusu oficerów starszych. Kapelusz dla strażaka – kobiety wykonany z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Na czołowej części kapelusza umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje;

2) służbowa (zimowa) z daszkiem, wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Tylna i boczne części czapki do krawędzi daszka wywinięte na zewnątrz z możliwością opuszczenia na uszy. Nad daszkiem umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

2. Beret w kształcie owalnym wykonany z tkaniny w kolorze czarnym. W bokach beretu znajdują się wietrzniki. Na przodzie beretu umieszcza się wizerunek orła i dystynkcje.

3. Płaszcze:

1) zimowy w kolorze ciemnogranatowym z wykładanym kołnierzem i wyłogami, wszytymi naramiennikami, dwoma kieszeniami umieszczonymi po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części, a w pasie wszyte paski z tkaniny zasadniczej do regulacji obwodu. Krój typowy dwurzędowy. Guziki płaszcza w kolorze czarnym;

2) letni w kolorze ciemnogranatowym, z podpinką. Krój typowy jednorzędowy z wykładanym kołnierzem, wyłogami i wszytymi naramiennikami oraz dwoma kieszeniami po bokach. Z tyłu płaszcza rozcięcie w dolnej części. W pasie wszyte podtrzymywacze paska, pasek wykonany z tkaniny zasadniczej. Podpinka wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym mocowana na suwak lub guziki. Guziki płaszcza kryte w listwie. Naramienniki zapinane na małe guziki w kolorze czarnym.

4. Kurtka 3/4 z podpinką wykonana z tkaniny w kolorze czarnym, o podwyższonej wodoodporności i przepuszczalności pary wodnej, zapinana z przodu na dwudzielny zamek błyskawiczny, kryty listwą. Z przodu wykonane dwie kieszenie boczne.

5. Mundury:

1) wyjściowy (zimowy i letni) wykonany jest z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym. Mundur wyjściowy stanowi komplet składający się z kurtki i spodni dla mężczyzny, a dla kobiet – kurtki i spódnicy:

a) kurtka z wyłożonymi klapami, wszytymi naramiennikami,

b) spodnie długie, dopasowane według wzrostu i obwodu pasa, krój typowy z dwoma kieszeniami skośnymi po bokach, jedną z tyłu,

c) spódnica prosta, w szwie środka tyłu spódnicy rozporek;

2) służbowy składa się z bluzy typu „olimpijka” i spodni:

a) bluza typu „olimpijka” wykonana z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym na podszewce. Zapięcie z przodu na guziki kryte listwą. Wykrój szyi wykończony kołnierzem na stójce, wyłogi wykładane. Na przodach na wysokości piersi naszyte są kieszenie nakładane z klapami i fałdkami, zapinane na małe guziki marynarkowe. Tył dwuczęściowy. Naramienniki przypinane małymi guzikami marynarkowymi. Dół bluzy ujęty w pasek, na bokach w dolnej części przodu i tyłu wykonane są zakładki. Lewa część paska zakończona jest przedłużeniem zapinanym na klamerkę przymocowaną do przeciwnego końca paska,

b) spodnie wykonane z tej samej tkaniny i tak samo jak do munduru wyjściowego,

c) spodnie letnie dla mężczyzny, a dla kobiety spódnica, wykonane jak do munduru wyjściowego z tkaniny w kolorze ciemnogranatowym.

6. Sweter służbowy wykonany z dzianiny w kolorze czarnym. Pod szyją wykończony w „serek”. Rękawy i dół swetra wykończone ściągaczem. Na rękawach i ramionach naszyte aplikacje z tkaniny w kolorze czarnym. Naramienniki wszywane z pochewką na dystynkcje. Na lewym rękawie naszyta kieszeń z tkaniny takiej jak aplikacje, z napisem „PSP” w kolorze złotym.

7. Krawat wykonany z gładkiej tkaniny w kolorze czarnym. W dolnej części krawata napis „PSP” w kolorze złotym.

8. Szaliki (zimowy i letni) wykonane z dzianiny w kolorze ciemnogranatowym.

9. Rękawiczki (zimowe i letnie) pięciopalcowe, wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Rękawiczki zimowe wewnątrz ocieplane wkładką ocieplającą.

10. Koszule:

1) z długim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Przód koszuli zapinany na guziki w kolorze koszuli, na lewym przodzie naszyta otwarta kieszeń. Na górnej części kieszeni napis „PSP” w kolorze białym;

2) z krótkim rękawem – wykonane z tkaniny w kolorze: niebieskim – służbowa, białym – wyjściowa. Na przodach kieszenie zapinane klapkami. Na lewej klapce napis „PSP” w kolorze białym. Koszule i kieszenie zapinane na guziki w kolorze koszuli, a na ramionach przyszyte guziki w kolorze czarnym.

11. Peleryna przeciwdeszczowa z kapturem, bez rękawów, wykonana z nieprzemakalnej tkaniny w kolorze czarnym. W przedniej części otwory umożliwiające wyciągnięcie rąk.

12. Botki ocieplane wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Dla kobiet – kozaki w kolorze czarnym na podwyższonym obcasie.

13. Półbuty wykonane ze skóry w kolorze czarnym, fason prosty. Dla kobiet półbuty na podwyższonym obcasie.

14. Sznur galowy, wykonany ze sznurka w kolorze złotym, składa się z warkocza i dodatkowych części pojedynczych w zależności od korpusu. Na pojedynczej części sznurka z przodu umieszczony jest wisiorek w formie stylizowanej prądownicy.

15. Pasek do spodni wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Klamra paska z metalu w kolorze złotym.

16. Pas główny wykonany ze skóry w kolorze czarnym. Części metalowe pasa wykonane są z metalu w kolorze złotym.

17. Teczka służbowa w kolorze czarnym. Teczka wyposażona jest w uchwyt oraz mechanizmy zamykające.

18. Walizka (torba podróżna) w kolorze czarnym, w kształcie prostopadłościanu. Walizka wyposażona jest w stelaż na kółkach oraz mechanizmy zamykające.

19. Pokrowiec na mundur wykonany z tkaniny nieprzemakalnej w kolorze czarnym.

20. Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki, wykonanych z tkaniny w kolorze czarnym:

1) bluza z wykładanym kołnierzem zapinana w przodzie na zamek błyskawiczny, przykryty plisą. Na przodach umieszczone są dwie kieszenie zamknięte patkami. Na lewym rękawie umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej i nazwa miejscowości. Na przodzie i plecach bluzy umieszczony jest napis „STRAŻ”;

2) spodnie długie z szelkami, w siedzeniu swobodne, niekrępujące ruchów. W przednich nogawkach wykonane są kieszenie wpuszczane do wewnątrz. Na boku prawej nogawki naszyta jest kieszeń zamykana patką. Na nogawkach naszyte są taśmy z żółtej tkaniny fluorescencyjnej i naszytym trójkątem wykonanym z taśmy w kolorze srebrnym;

3) kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis „STRAŻ”. W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów;

4) czapka – typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

21. Ubranie dla kadry dowódczo-sztabowej składa się z kurtki, spodni, kurtki ocieplanej i czapki. Wykonane jest z tkaniny w kolorze czarnym:

1) kurtka z wykładanym kołnierzem, z pagonami, zapinana z przodu na guziki kryte listwą. Z przodu naszyte dwie kieszenie górne i dwie dolne z patkami. Na linii pasa w części plecowej wszyta guma ściągająca;

2) spodnie długie z szelkami i wpuszczonymi kieszeniami. Na bokach nogawek kieszenie z patkami. Nogawki zakończone rozporkami i wszytą gumą pod stopy;

3) kurtka ocieplana zapinana na zamek błyskawiczny, kryty listwą. Na lewym przodzie naszyta jest kieszeń na wysokości klatki piersiowej. Kieszenie dolne podwójne z patkami. Kurtka posiada kołnierz oraz dopinany kaptur. W górnej i dolnej części przodów, tyłu oraz górnej części rękawów naszyte są taśmy ostrzegawcze w kolorze srebrnym i żółtym. Na plecach oraz na lewej górnej kieszeni umieszczony jest napis „STRAŻ”;

4) czapka typu „dżokejka” z daszkiem. Z przodu czapki emblemat Państwowej Straży Pożarnej.

22. Koszulki do ubrania koszarowego (zimowe i letnie) wykonane z dzianiny w kolorze czarnym. Zimowe z długim rękawem, letnie – z krótkim. Z przodu koszulki letniej umieszczony jest emblemat Państwowej Straży Pożarnej, a na plecach napis „STRAŻ”.

23. Obuwie koszarowe: półbuty sznurowane, wykonane ze skóry w kolorze czarnym.

24. Buty dla kadry dowódczo-sztabowej wykonane ze skóry w kolorze czarnym. Cholewki wysokie, sznurowane.

25. Emblematy i znaki identyfikacyjne wykonane techniką haftu maszynowego lub inną techniką pozwalającą je odwzorować. Identyfikator imienny wykonany w kolorze czarnym, litery w kolorze złotym.

26. Ubranie specjalne o konstrukcji wielowarstwowej składa się z kurtki długości 3/4 i spodni. Tkanina zewnętrzna w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym:

1) kurtka powinna zachodzić na spodnie. Kołnierz kurtki w formie stójki. Rękawy szerokie. W dolnej części kurtki dwie kieszenie kryte patkami, a w górnej prawej części, kieszeń wpuszczana, zapinana zamkiem. W górnej lewej części kurtki pod plisą kryjącą zamek znajduje się kieszeń wpuszczana. Kurtka oznaczona układem taśm ostrzegawczych;

2) spodnie długie z szelkami. Nogawki szerokie i proste. Spodnie w dolnej części nogawek oznaczone układem taśm ostrzegawczych.

27. Kominiarka wykonana z jednobarwnej dzianiny w kolorze białym lub odcieniu kości słoniowej. Na przodzie kominiarki wykonany otwór odsłaniający oczy, nos i usta.

28. Rękawice specjalne pięciopalczaste o konstrukcji wielowarstwowej w kolorze czarnym lub ciemnogranatowym.

29. Buty strażackie w kolorze czarnym wykonane ze skóry lub gumy z możliwością zastosowania wstawek w kolorze żółtym. Buty ze skóry oznakowane elementami z taśm ostrzegawczych.

30. Hełm strażacki w kolorze czerwonym. Skorupa gładka, bez ostrych załamań, boczna krawędź skorupy schodząca w kierunku uszu. Hełm wyposażony w osłonę karku i twarzy.