Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-01-01

Wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy

Wynagrodzenie za czas nieświadczenia pracy

Z punktu widzenia interesów pracodawcy szczególnie istotna, a przy tym uciążliwa, jest wypłata wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy przez pracownika. Co do zasady wynagrodzenie przysługuje pracownikowi z tytułu pracy wykonanej. Istnieją jednak sytuacje, w których – mimo że praca nie była świadczona – pracodawca będzie obowiązany wypłacić pracownikowi wynagrodzenie.

Kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie, choć pracownik nie świadczył pracy?

Obowiązek taki wynikać może przede wszystkim z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, tj. ustaw oraz wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych (rozporządzeń). Obok przepisów powszechnie obowiązujących obowiązek wypłaty wynagrodzenia – mimo nieświadczenia pracy – wynikać może z aktów płacowych wiążących danego pracodawcę. Odpowiednie postanowienia mogą znaleźć się w układzie zbiorowym zarówno zakładowym, jak i ponadzakładowym, a także w regulaminie wynagradzania. Rozwiązanie takie jest w pełni dopuszczalne, gdyż – na podstawie art. 9 k.p. – akty niższego rzędu mogą zawierać postanowienia korzystniejsze dla pracowników niż te, które znajdują się w aktach prawnych wyższego rzędu. Podobne rozwiązanie wprowadzić można również w umowie o pracę. Pracodawca może także zdecydować się na opłacenie pracownika, który pracy nie świadczył, nawet jeśli nie jest do tego zobowiązany.

Jeśli obowiązek wypłaty wynagrodzenia wynika z przepisów prawa pracy, przepisy te określają również wysokość takiego wynagrodzenia. Jeśli natomiast na wypłatę wynagrodzenia decyduje się pracodawca, który nie ma takiego obowiązku, on sam będzie decydował o jego wysokości. Może zdecydować się na wypłatę całości wynagrodzenia lub tylko określonej jego części. Wprowadzając wynagrodzenie gwarancyjne tam, gdzie nie jest przewidziane przez ustawy oraz akty wykonawcze, można swobodnie kształtować jego wysokość. Można zapisać, iż w danym przypadku pracownikowi przysługiwać będzie pełne wynagrodzenie lub wynagrodzenie częściowe. Swobodnie określić można również sposób liczenia wynagrodzenia. Swoboda ta istnieje jednak tylko w momencie tworzenia powyższych regulacji. Przez układ zbiorowy, regulamin wynagradzania, a także postanowienia indywidualnej umowy o pracę zwiększyć można również wysokość wynagrodzenia gwarancyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00