Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-01-01

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NARUSZENIE PRZEPISÓW ORAZ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY

Odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest w polskim prawie bardzo szeroka - może to być odpowiedzialność karna, administracyjna, służbowa.

Szczególną kategorię pracowników stanowią tzw. osoby kierujące pracownikami. To właśnie dla tej grupy pracowniczej przewidziano w art. 212 Kodeksu pracy szczególne obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Za osobę kierującą pracownikami należy uznać pracownika, który kieruje, organizuje lub nadzoruje pracę w stosunku do choćby jednego podległego mu pracownika. W zakładach pracy mogą to być stanowiska: brygadzisty, mistrza, lidera, głównego specjalisty, kierownika lub dyrektora.
Analizując przepisy Kodeksu pracy możemy dojść do wniosku, że osoba kierująca pracownikami ma po pracodawcy najwięcej obowiązków z zakresu bhp.
Dzieje się tak dlatego, iż osoba ta musi przestrzegać przepisów z zakresu bhp określonych w art. 212 Kodeksu pracy - adresowanych do osób kierujących pracownikami oraz przepisów określonych w art. 211 Kodeksu pracy przewidzianych dla pracowników, ponieważ osoba ta kierując pracownikami jest równocześnie pracownikiem.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00