Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-10-01

ZAKAZ KONKURENCJI - ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU WYPŁATY ODSZKODOWANIA

Czy fakt, że spółka zwolniła byłego pracownika z obowiązku powstrzymywania się od działalności konkurencyjnej, oznacza, że z mocy prawa jest ona także zwolniona z wypłacania mu odszkodowania za pozostały okres, przez jaki zakaz ten miał obowiązywać?

Wojciech R. wystąpił przeciwko byłemu pracodawcy o wypłatę odszkodowania z tytułu zawartej umowy o zakazie konkurencji po wygaśnięciu stosunku pracy.
Zwolnienie z zakazu konkurencji
Powód pełnił w pozwanej spółce funkcję prezesa - członka zarządu, będąc jednocześnie zatrudnionym na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę na czas nie określony. Umowa ta przewidywała, że w zamian za co spółka będzie wypłacać mu co miesiąc odszkodowanie w wysokości 50% ostatniego wynagrodzenia miesięcznego przez cały czas obowiązywania klauzuli konkurencyjnej. Pismem z 16 grudnia 1999 r. pozwana spółka wypowiedziała pozwanemu umowę o pracę ze skutkiem na 31 marca 2000 r., podając jako przyczynę uzasadniającą odwołanie z funkcji członka zarządu. Zwolniono go też z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Spółka wypłaciła, wynikające z klauzuli konkurencyjnej, odszkodowanie za okres od stycznia do marca 2000 r. włącznie i Powód nie zgodził się na propozycję zwolnienia i zaprzestania wypłat odszkodowania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00