Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-16

Jak wykorzystać zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych?

Przy podjęciu dodatkowej działalności zarobkowej może dojść do zbiegu tytułów do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Zwykle wybór tytułu, z którego składki muszą być w takiej sytuacji płacone obowiązkowo, nie należy do ubezpieczonego. Istnieją jednak sytuacje, gdy taka możliwość istnieje i pozwala na uniknięcie zbyt dużych obciążeń składkowych.

Umowa o pracę a inne tytuły do ubezpieczeń
Zawarcie umowy o pracę zawsze jest tytułem do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi niezależnie od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia czy przychodów osiąganych z innych tytułów. Za pracownika opłaca się obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne wszystkich ryzyk: emerytalnego, rentowego, wypadkowego i chorobowego. Obowiązkowa z tego tytułu jest również składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Obowiązek zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń społecznych z równocześnie prowadzonej innej działalności zarobkowej dotyczy sytuacji, gdy z umowy o pracę osoba ta otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Osiąganie dodatkowych przychodów przez pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego, nie zwalnia jednak z obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu dodatkowo wykonywanej umowy cywilnoprawnej, zawartej lub wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy. W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uwzględnia się wówczas także przychód z tytułu umów o dzieło, agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Czy wypłacanie wynagrodzenia w wysokości niższej niż minimalna, pracownikowi, który dopiero zaczął pracować, zobowiązuje do obowiązkowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z dodatkowo podjętej przez niego działalności zarobkowej?
Jeśli pracownik ten zarabia co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia pracując pierwszy rok w życiu lub 90% tego wynagrodzenia - gdy ma nie więcej niż dwa lata stażu, z dodatkowo podjętej działalności zarobkowej obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zasada ta obowiązuje wówczas, gdy dodatkowy przychód jest osiągany z innego tytułu niż umowa o pracę czy członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00