Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-12-31

Ustalanie wysokości ekwiwalentu za urlop

Obliczając podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop pracodawcy powinni pamiętać, że każda zmiana w składnikach wynagrodzenia pracownika powoduje obowiązek przeliczenia ekwiwalentu z uwzględnieniem tych zmian. Jeżeli podstawa wymiaru ekwiwalentu jest niższa niż minimalne wynagrodzenie lub jego część, to nie ma obowiązku jej podwyższania do wysokości płacy minimalnej.

Prawo do ekwiwalentu powstaje zarówno w przypadku definitywnego zakończenia stosunku pracy, jak i w sytuacji polegającej na rozwiązaniu czy zakończeniu terminowej umowy o pracę oraz nawiązaniu od następnego dnia kolejnej umowy, która jest kontynuacją dotychczasowego zatrudnienia pracowniczego. W drugim przypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, jeżeli strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.

Rodzaje składników i sposób wliczania ich do podstawy ekwiwalentu

Aby prawidłowo ustalić wysokość ekwiwalentu za urlop, w pierwszej kolejności należy poprawnie wyznaczyć podstawę jego obliczenia. W zależności od rodzaju składników wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik, sposób obliczenia podstawy wymiaru ekwiwalentu będzie inny.

Zasady ustalania podstawy wymiaru ekwiwalentu w zależności od sposobu wynagradzania pracowników

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00