Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-09-11

Kiedy zawarcie kilku umów z różnymi podmiotami powiązanymi kapitałowo nie uchroni pracodawcy przed zapłatą za nadgodziny

Aby uniknąć wypłacania pracownikom wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny, pracodawcy często celowo komplikują strukturę organizacyjną firmy lub tworzą powiązane kapitałowo spółki córki, w których zatrudniają tych samych pracowników na podstawie różnych umów. Takie działania mogą zostać uznane za nieprawidłowe. W konsekwencji oznacza to, że zadania nałożone na zatrudnionego w ten sposób pracownika są wykonywane w ramach jednego stosunku pracy, za co przysługuje rekompensata za pracę nadliczbową.

Postępowanie polegające na zatrudnianiu pracowników w powiązanych ze sobą spółkach, mimo że jest uważane za bardzo opłacalne dla pracodawców, wbrew pozorom może być dla nich drogim rozwiązaniem. Należy mieć bowiem na uwadze, że roszczenie pracownika o zapłatę wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny przedawnia się dopiero po 3 latach od daty, w jakiej powinny być wypłacone.

Jak Sąd Najwyższy ogranicza próby unikania płacenia za nadgodziny

Aby uniknąć wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny, pracodawcy stosują różne sposoby, np.:

● pracodawca zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę, a fikcyjny pracodawca, stworzony najczęściej tylko w celu ominięcia przepisów, podpisuje z pracownikiem umowę zlecenia,

● zarówno główny pracodawca, jak i fikcyjny zatrudniają pracownika na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie mimo że każda z dodatkowych umów zostaje zawarta z innym podmiotem, i tak czynności są wykonywane na rzecz i pod kierownictwem głównego pracodawcy.

Największa liczba nadgodzin powstaje najczęściej w firmach zajmujących się ochroną mienia, gdzie konieczne jest zapewnienie stałego dozoru. Ponadto w tej grupie pracodawców najczęściej dochodzi do nieprawidłowości dotyczących zatrudniania. Konsekwencją takich praktyk jest orzecznictwo sądowe negujące przedstawione powyżej rozwiązania stosowane przez pracodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00