Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 września 2023 r., sygn. I OSK 1075/20

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Mariola Kowalska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant: asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 26 września 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 grudnia 2019 r. sygn. akt II SA/Bk 689/19 w sprawie ze skargi J. W. i W. W. na decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia 19 sierpnia 2019 r. nr WG-VI.7534.128.2019.MWM w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 5 grudnia 2019 r. II SA/Bk 689/19, oddalił skargę J. W. i W. W. na decyzję Wojewody Podlaskiego z 19 sierpnia 2019 r. nr WG-VI.7534.128.2019.MWM w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyli J. W. i W. W., przy czym skarga kasacyjna J. W. została odrzucona postanowieniem Sądu I instancji z 6 lutego 2020 r. Wyrok został zaskarżony w całości, w oparciu o obydwie podstawy kasacyjne. Orzeczeniu zarzucono naruszenie prawa materialnego:

1. błędną wykładnię art. 128 ust. 1 w zw. z art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej "u.g.n.") oraz art. 509 i 510 Kodeksu cywilnego (dalej "k.c."), przez uznanie, że niemożliwym jest dokonanie cesji wierzytelności w postaci roszczenia o odszkodowanie za ograniczenie własności nieruchomości na drodze decyzji administracyjnej, podczas gdy prawo do takiego odszkodowania jest wierzytelnością pieniężną (prawo majątkowe), przy czym ani ustawa ani natura zobowiązania nie sprzeciwiają się dokonaniu przelewu takiej wierzytelności,

2. naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, wyrażonej w przepisach art. 2 i 7 Konstytucji RP, poprzez wydanie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyroku z pominięciem aktualnego bogatego dorobku orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego a także doktryny prawa administracyjnego, prezentującego odmienne niż zajęte przez organ stanowisko w sprawie, a także przez brak przywołania w uzasadnieniu jakichkolwiek argumentów prawnych, tj. przepisów, orzeczeń lub poglądów piśmiennictwa na poparcie stanowiska o braku możliwości dokonania cesji roszczenia o odszkodowanie za ograniczenie własności nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00