Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-18

Zmiany w kodeksie pracy

Krok we właściwym kierunku?

W nr 37 „Prawa Przedsiębiorcy” rozpoczęliśmy omawianie zmian w kodeksie pracy. Pierwsze z nich wejdą w życie 29 listopada 2002 r. W tym numerze przedstawiamy następne zmiany wraz z konsekwencjami ich wprowadzenia.

Artur Nowak
Od 29 listopada br. tworzenie regulaminu wynagradzania będzie dotyczyło tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Zastąpienie w art. 772 § 1 k.p. wyrazów „co najmniej 5 pracowników” wyrazami „co najmniej 20 pracowników” będzie skutkowało częściowym odformalizowaniem, a przez to i zmniejszeniem kosztów działalności przedsiębiorstwa.
Przedstawioną regulację należy stosować z uwzględnieniem następujących zasad: pracodawcy zatrudniający od 5 do 20 pracowników będą mogli doprowadzić do wygaśnięcia obowiązującego u nich zakładowego regulaminu wynagradzania, będzie on jednak obowiązywał do czasu wprowadzenia jego postanowień, dotyczących warunków umowy o pracę (w zakresie wynikającym z art. 29 k.p.), do umów o pracę. Powyższe oznacza, że do indywidualnych umów o pracę należy przenieść wszystkie składniki wynagrodzenia istotne dla jego wyliczenia, określając w miarę potrzeby sposób ustalania zmiennych składników wynagrodzenia, świadczeń związanych z pracą, np. diet i innych należności z tytułu podróży służbowej, w przypadku gdy byłyby one korzystniejsze od ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, niepogarszając przy tym w jakikolwiek sposób sytuacji pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00