Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-04

Nie trzeba odrzucić emerytury, by skorzystać ze zwolnienia

Ulga dla seniorów opłaca się niewielu, bo wymaga niepobierania emerytury. Okazuje się jednak, że w przepisach jest furtka. Senior nie zapłaci podatku od odprawy i innych kwot, jeśli tylko otrzyma je wcześniej niż świadczenie z ZUS

Chodzi o obowiązującą już od roku ulgę dla seniorów, którą do ustawy o PIT wprowadzono Polskim Ładem (Dz.U z 2021 r. poz. 2105 ze zm.). Polega ona na zwolnieniu z podatku przychodów do łącznej wysokości 85 528 zł rocznie (art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT).

Z preferencji tej mogą korzystać kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, którzy nadal pozostają aktywni zawodowo. Przysługuje ona tym, którzy mimo nabycia uprawnień nie otrzymują emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa m.in. w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.).

Sposób na ulgę

Aby skorzystać z ulgi, pracujący senior powinien co do zasady zrezygnować z pobierania emerytury. To sprawia, że z tej preferencji korzysta niewielu. Jednak warunek ten można w pewien sposób ominąć w momencie przechodzenia na emeryturę.

- Podatnik może otrzymać bez podatku wysoką odprawę, zanim jeszcze Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy mu i wypłaci pierwsze emerytalne świadczenia - mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym KPMG w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00