Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2015 r., sygn. I OSK 2890/13

Policjant ma prawo doliczyć do stażu uprawniającego do wzrostu uposażenia zasadniczego cały okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Nauka w liceum ogólnokształcącym nie przeszkadzała bowiem świadczeniu stałej pomocy.

Gazeta Prawna nr 111/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Ewa Kwiecińska Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1098/13 w sprawie ze skargi R. K. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 września 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 1098/13 po rozpoznaniu skargi R. K. uchylił rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] oraz utrzymany nim w mocy rozkaz personalny z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w gospodarstwie rolnym.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

R. K. raportem z dnia 26 listopada 2012 r. zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o zaliczenie do wysługi lat okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w okresie od dnia 12 grudnia 1992 r. do dnia 9 stycznia 1995 r.

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...], wydanym na podstawie § 4 ust. 1 pkt 5 i § 5 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.- dalej "rozporządzenie z dnia 6 grudnia 2001 r.") w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310 - dalej jako "ustawa z dnia 20 lipca 1990 r."), odmówił przyznania R. K. prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za wnioskowany okres pracy w gospodarstwie rolnym. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że R.K. ubiegając się o przyjęcie do Policji w kwestionariuszu osobowym nie zawarł żadnej informacji o swojej pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Świadczyć to może o tym, że albo takiej pracy w ogóle nie wykonywał albo udzielanej rodzicom pomocy nie traktował jako pracy w gospodarstwie rolnym. Ponadto we wnioskowanym okresie R. K. był uczniem Liceum Ogólnokształcącego w [...]. Trwające 7-8 godzin lekcyjnych zajęcia szkolne oraz domowe przygotowania się do obowiązków szkolnych nie pozwalały wnioskodawcy na wykonywanie pracy mającej istotne znaczenie dla funkcjonowania gospodarstwa. Mógł on wykonywać pewne czynności w gospodarstwie rolnym, ale tylko gdy miał taką możliwość. Tradycyjnie świadczona w chwilach wolnych doraźna pomoc rodzicom prowadzącym gospodarstwo rolne nie może być uznana za stałą pracę w takim gospodarstwie. Stałą pracą w gospodarstwie nie jest doraźna pomoc w wykonywaniu typowych obowiązków domowych, zwyczajowo wymaganych od dzieci - członków rodziny rolnika oraz ich praca w czasie ferii lub wakacji. Takie czynności wymagają niewątpliwie poświęcenia określonego czasu, jednakże nawet codziennego ich wykonywania nie można utożsamiać z pojęciem pracy. Pomoc rodzicom w gospodarstwie rolnym nie jest synonimem świadczonej w nim pracy. Pojęcie domownika w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. powiązane jest ze stałym świadczeniem pracy, a nie dorywczą, choć systematyczną pomocą. Stała praca w gospodarstwie polega na pewnej systematyczności i co najmniej na gotowości do wykonywania pracy rolnej, gdy jest to niezbędne rolnikowi prowadzącemu gospodarstwo rolne a nie wyłącznie wówczas, gdy pomoc taką deklaruje domownik. Z powyższych względów brak jest podstaw do zaliczenia wnioskowanego okresu jako podstawy do wzrostu należnego policjantowi uposażenia zasadniczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00