Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. II OSK 574/18

  1. Przez pojęcie "działki sąsiedniej" nie można rozumieć wyłącznie działki graniczącej, czy też działek wybiórczo poddanych analizie planistycznej, ale należy odnieść to pojęcie do nieruchomości, terenów położonych w okolicy, tworzącej pewną urbanistyczną całość, w tym także po drugiej stronie tej samej ulicy (art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p.).

  2. Wynikająca z art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p., ocena inwestycji z punktu widzenia kontynuacji istniejącej zabudowy w zakresie jej funkcji oraz cech architektonicznych i urbanistycznych, nie oznacza zakazu lokalizacji zróżnicowanej zabudowy na określonym terenie oraz bezwzględnego obowiązku kontynuacji dominującej funkcji zabudowy. Nowa zabudowa jest dopuszczalna, gdy można ją pogodzić (nie jest sprzeczna) z funkcją istniejącą na analizowanym obszarze.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka Protokolant starszy asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. Z. i W. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt II SA/Kr 373/17 w sprawie ze skargi K. Z. i W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 września 2017 r., sygn. akt II SA/Kr 373/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Krakowie oddalił skargę K. Z. i W. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO lub Kolegium) w [...] z [...] grudnia 2016 r., znak: [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Jak wynika z ustaleń sądu pierwszej instancji, z wniosku z 19 lutego 2007 r. Spółki [...] S.A. w [...] (inwestor, Spółka) toczyło się przed Prezydentem Miasta [...] postępowanie o ustalenie warunków zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie zespołu mieszkaniowego wielorodzinnego z usługami w parterze, parkingami podziemnymi, parkingami na terenie oraz elementami małej architektury wraz z infrastrukturą techniczną na enumeratywnie wskazanych działkach przy ul. [...] i ul. [...] w [...]. W sprawie tej kilkakrotnie były wydawane decyzje o ustaleniu warunków zabudowy dla w/w inwestycji, a SKO w [...] w wyniku rozpatrzenia wnoszonych odwołań uchylało te decyzje w całości i przekazywało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ l instancji, w wyroku II SA/Kr 373/17 szczegółowo przywołano te decyzje. Wreszcie, Prezydent Miasta [...], decyzją z [...] marca 2016 r., nr [...], działając na podstawie art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 w zw. z art. 60 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r., poz. 199 ze zm., Upzp), § 1 - 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2003 r., Nr 164, poz. 1588, rozp. MI z 2003), § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz. U. z 2003 r., Nr 164, poz. 1589) oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23, K.p.a.) ustalił na wniosek Spółki warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego pn.: "Budowa zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami w parterze (składającej się z trzech części połączonych w parterze oraz parkingiem podziemnym), z parkingiem na terenie, budową infrastruktury technicznej (obejmującej doprowadzenie wody, energii elektrycznej, gazu, włączenie do miejskiego systemu grzewczego, przebudowa sieci ciepłowniczej, telekomunikacyjnej, odprowadzenie ścieków sanitarnych i opadowych) oraz układem komunikacyjnym, zjazdami z ulic [...] i [...] oraz zagospodarowaniem terenu na części działek nr [...],[...],[...],[...],[...] obr. [...][...] przy ul. [...] i [...] w [...] wraz z infrastrukturą techniczną (w tym ww. zjazd z ul. [...]) na części działki nr [...] obr. [...]". W jej treści wskazano, że integralną częścią są załączniki: Nr 1 - warunki zabudowy i zagospodarowania terenu; Nr 2 - część graficzna warunków zabudowy; Nr 3 - część tekstowa wyników analizy urbanistyczno-architektonicznej; Nr 4 - część graficzna wyników analizy urbanistyczno-architektonicznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00