Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-05-16

USTANIE STOSUNKU PRACY PO URLOPIE BEZPŁATNYM A ZASIŁEK CHOROBOWY

Gdy były pracownik zachoruje przed upływem 14 dni od zakończenia stosunku pracy, może liczyć na to, że ZUS będzie wypłacał mu zasiłek chorobowy za czas choroby, jeżeli trwa ona ponad 30 dni. Jednak w pewnych sytuacjach osoba nie otrzyma takiego świadczenia.

Powód wystąpił przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, żądając wypłaty zasiłku chorobowego za okres choroby przypadającej po ustaniu stosunku pracy. ZUS odmówił wypłaty świadczenia.
Stan faktyczny sprawy
Powód był zatrudniony na podstawie umowy o pracę do 30 czerwca 2000 r. Tego dnia jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Wcześniej - od 1 do 30 czerwca powód korzystał z urlopu bezpłatnego. Po zakończeniu zatrudnienia 7 lipca zachorował, a choroba trwała do 8 sierpnia 2000 r., co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim. W związku z tym, że choroba rozpoczęła się przed upływem 14 dni od zakończenia zatrudnienia, powód zwrócił się do ZUS o wypłacenie mu zasiłku chorobowego. Oddział zakładu odmówił mu tego świadczenia, twierdząc, że wprawdzie zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego (art. 7 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. Nr 60, poz. 363 ze zm.), jednak tytuł ubezpieczenia, o którym mowa w tym przepisie, to zatrudnienie lub inna działalność, których podjęcie rodzi obowiązek ubezpieczenia chorobowego, lub uprawnienie do objęcia ubezpieczeniem na zasadach dobrowolności (art. 3 ust. 1 ustawy). Według organu ubezpieczeń społecznych, na podstawie takiej definicji należy uznać, że okres urlopu bezpłatnego nie jest okresem, w którym istnieje obowiązek ubezpieczenia, albowiem w myśl art. 12 ust. 1 ustawy za okres niezdolności do pracy przypadający w czasie tego urlopu zasiłek chorobowy nie przysługuje. W stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy powoduje to ten skutek, że powstanie niezdolności do pracy nastąpiło po upływie 14 dni przewidzianych przepisem art. 7 pkt 1 ustawy. Dlatego w przypadku powoda wypłata zasiłku chorobowego nie jest możliwa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00