Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-18

Zmiany w zasiłkach macierzyńskich od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. pracownicy mają prawo do nowego dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz do urlopu ojcowskiego. Wymiary nowych urlopów będą stopniowo wydłużane.

Za okres udzielonego urlopu pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego mają również osoby ubezpieczone na innej podstawie niż umowa o pracę.

Podstawowy urlop i zasiłek macierzyński

Obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego przysługującego za ten okres jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, a nie od liczby porodów (art. 180 Kodeksu pracy). W 2010 r. nie zmieni się wymiar podstawowego urlopu i zasiłku macierzyńskiego.

Od 1 stycznia 2009 r. ojciec wychowujący dziecko może pobierać zasiłek macierzyński przez okres pobytu matki dziecka w szpitalu, jeżeli matka dziecka wykorzystała co najmniej 8 tygodni zasiłku macierzyńskiego po porodzie, wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki na dzieckiem oraz nie wykorzystała jeszcze przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego (art. 29a ustawy zasiłkowej w związku z art. 180 § 61 Kodeksu pracy). Za okres korzystania przez ojca z zasiłku macierzyńskiego matce może przysługiwać zasiłek chorobowy na podstawie zwolnień lekarskich na ogólnych zasadach. Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłacanego matce i ojcu dziecka nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego określonego w Kodeksie pracy.

Zasada ta dotyczy odpowiednio ubezpieczonych innych niż pracownicy.

Wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego od 1 stycznia 2009 r.

infoRgrafika

(?) Zatrudniamy małżeństwo. Pracownica urodziła 20 września 2009 r. dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W związku z komplikacjami po porodzie od 9 grudnia br. przebywa w szpitalu. Dziecko jest w domu. Czy w zaistniałej sytuacji pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego, a jeśli tak, to czy także ojciec ma w tym czasie prawo do świadczeń z tytułu opieki nad dzieckiem i w jakim wymiarze?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00