Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2015-06-29

Kiedy pracodawca naraża się na spór z pracownikiem o dyskryminację płacową

Pracownik, występując z pozwem przeciwko pracodawcy o dyskryminację płacową, powinien wykazać fakt otrzymywania niższego wynagrodzenia. Powinien także wskazać naruszoną przez zatrudniającego zasadę przyznawania wynagrodzenia chronioną przez przepisy prawa pracy, która nie może być przyczyną różnicowania pensji (np. niepełnosprawność czy płeć). Następnie pracodawca powinien udowodnić, że dyskryminacja nie miała miejsca.

Stawką w procesie o dyskryminację płacową jest odszkodowanie wypłacane pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Dyskryminowany pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę; w 2015 r. - 1750 zł (art. 183d Kodeksu pracy).

W postępowaniu sądowym obowiązuje zasada, że dowód jest przeprowadzany przez powoda. W przypadku procesów o dyskryminację obowiązuje inna reguła. Tocząc spór z pracodawcą o dyskryminację płacową, pracownik jedynie uprawdopodabnia fakt dyskryminacji, a następnie pracodawca musi przeprowadzić dowód, że kierował się obiektywnymi powodami uzasadniającymi zróżnicowanie sytuacji płacowej pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00