Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2021 r., sygn. II CSKP 95/21

Wobec niemożności wykazania w tym zakresie związku przyczynowego w sposób pewny, do jego przyjęcia wystarcza, że jest on ustalony z dostateczną (wysoką, znaczną, przeważającą) dozą prawdopodobieństwa.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Władysław Pawlak (przewodniczący)

SSN Paweł Grzegorczyk

‎SSN Monika Koba (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. Ł., A. Ł. i W. Ł. ‎przeciwko "(...) Szpitalowi Samorządowemu" spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w K. i (...) Zakładowi Ubezpieczeń spółce akcyjnej w W. o zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 czerwca 2021 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej "(...) Szpitala Samorządowego" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 6 marca 2019 r., sygn. akt I ACa (...),

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od pozwanego "(...) Szpitala Samorządowego" spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na rzecz powoda P. Ł. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych oraz na rzecz powodów A. Ł. i W. Ł. kwoty po 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych na rzecz każdego z nich tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 marca 2018 r. Sąd Okręgowy w Ł. oddalił powództwo A. Ł., W. Ł. i P. Ł. przeciwko (...) Szpitalowi Samorządowemu sp. z o.o. w K. (dalej: „Szpital”) i (...) Zakładowi Ubezpieczeń S.A. w W. (dalej: „(...) ZU”).

Sąd pierwszej instancji ustalił, że w 2013 r. A. Ł. zaszła w ciążę, która przebiegała bez powikłań, nie było wskazań do jej zakończenia cesarskim cięciem. Na każdej wizycie kontrolnej odbywało się badanie położnicze i USG. W dniu 19 czerwca 2013 r. około 7.30 rozpoczęła się akcja porodowa, a około 10.00 pacjentka została przyjęta do Szpitala. Wykonano amniopunkcję, która wykazała wody czyste, a około 12.00 KTG, które nie wskazywało na konieczność szybkiej interwencji położniczej. Poród był kontynuowany siłami natury. O 14.30 przebito pęcherz płodowy i stwierdzono, że wody płodowe są zielone. Zabarwienie płynu owodniowego na zielono może być związane z wieloma stanami powodującymi niedotlenienie, przy czym czynnik je wywołujący może mieć krótkotrwały charakter. Nie jest on samoistnym wskazaniem do rozwiązania porodu cesarskim cięciem. O 15.00 na zlecenie lekarskie podłączono kroplówkę z oksytocyny i zalecono powódce poruszanie się, aby poród postępował. Decyzja o nasileniu pierwotnie słabej czynności skurczowej poprzez instrumentalne przebicie pęcherza płodowego i podłączenie kroplówki z oksytocyną była słuszna i powzięta we właściwym czasie.

Cały czas trwała akcja porodowa, monitorowano rytm tętna płodu przy pomocy aparatu KTG. Zapis ma charakter ciągły od 14.30 do 16.36, natomiast przez 37 minut (w godzinach od 16.36 do 17.13) nie dokonywano zapisu KTG. O 17.13 odnotowano głęboką decelerację, zaś o 17.20 zdecydowano rozwiązać ciążę za pomocą cesarskiego cięcia. Zwolnienie czynności serca płodu było najprawdopodobniej reakcją na zaciśnięcie się pępowiny (tzw. konflikt pępowinowy), które nastąpiło tuż przed 17.13. Powoduje on zwężenie lub zamknięcie się naczyń pępowiny i narastające niedotlenienie płodu. Decyzja o cesarskim cięciu nastąpiła natychmiast po wysłuchaniu zwolnienia czynności serca płodu i po zbadaniu pacjentki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00