Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 marca 2007 r., sygn. I FSK 1284/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Stanik Sędziowie Sędzia NSA Juliusz Antosik (sprawozdawca) Sędzia del. WSA Sławomir Presnarowicz Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 22 grudnia 2004 r., sygn. akt I SA/Lu 125/04 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia [...] stycznia 2004 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie na rzecz J. B. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 grudnia 2004 r., I SA/Lu 125/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uwzględnił skargę J. B. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z [...] stycznia 20043 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za sierpień 1999 r. oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd, przedstawiając stan sprawy, podał, że organy ustaliły, że skarżąca odliczyła podatek naliczony z tytułu nabycia samochodu osobowego marki Honda Civic, którego zakup dokumentowała faktura VAT wystawiona 17 sierpnia 1999 r. przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "E." s.c. Prowadzący to Przedsiębiorstwo E. B.i R. B. byli pierwszymi właścicielami wymienionego samochodu; został on zakupiony jako samochód osobowy. W pojeździe tym zostały dokonane zmiany konstrukcyjne polegające na zamontowaniu kasety metalowej do przewozu przedmiotów wartościowych. W dniu 12 sierpnia 1999 r. pierwsi właściciele samochodu zarejestrowali pojazd w Starostwie Powiatowym w Ł. jako samochód ciężarowy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie decyzją z [...] maja 2002 r. (utrzymaną w mocy swoją decyzją z [...] sierpnia 2002 r.) stwierdziło nieważność decyzji ostatecznej z 12 sierpnia 1999 r. w przedmiocie przerejestrowania wymienionego samochodu z osobowego na ciężarowy. Biorąc powyższe pod uwagę organy podatkowe uznały, że przedmiotem transakcji pomiędzy Przedsiębiorstwem "E." a skarżącą był samochód osobowy i stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 11, poz. 50 ze zm.) uznały, że brak jest podstaw do obniżenia kwoty podatku należnego z tytułu nabycia tego samochodu. Organ odwoławczy, odnosząc się do zarzutów odwołania, wskazał, że komunikat Ministra Finansów z 28 stycznia 2002 r. dotyczy innego stanu faktycznego niż występujący w rozpatrywanej sprawie. Pismo Ministra stanowi wytyczne dla organów podatkowych podczas postępowania w sprawach dotyczących odliczeń podatku naliczonego od zakupu samochodów osobowych przerobionych w okresie do 1 stycznia 2001 r. na samochody ciężarowe, gdy fakt ten potwierdza stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00